iswinoujscie.pl • Niedziela [19.07.2015, 17:03:03] • Świnoujście

Windykacją długów mieszkaniowych zajmie się specjalistyczna firma

Windykacją długów mieszkaniowych  zajmie się specjalistyczna firma

fot. Sławomir Ryfczyński

Nie chcą odpracowywać swoich długów. Czyżby nie bali się, że ktoś będzie chciał je ściągnąć? Pytamy, jak Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zamierza odzyskać pieniądze dłużników mieszkaniowych.

Aż 857 rodzin zalegało na koniec marca zapłatą za mieszkanie. Wiszą ZGM aż 4,9 mln zł. Nieliczni zgłosili się, by odpracować dług. Czy inni mogą spać spokojnie?

Jak informuje ZGM, podejmowane działania windykacyjne mają różnoraki charakter i uzależnione są między innymi od wysokości zadłużenia.

- Stosowane są narzędzia windykacji miękkiej: rozmowy, mediacje, propozycje rozkładania na raty - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta. - Oprócz stosowanych narzędzi windykacji miękkiej stosuje również metody przymusowego dochodzenia długu. W tym zakresie kierowane są wezwania do zapłaty, upomnienia, wypowiadane są umowy najmu, kierowane są pozwy do sądu o wydanie nakazu zapłaty i eksmisji z lokalu, gdzie ostatecznie sprawa trafia do komornika sądowego celem wyegzekwowania długu i opróżnienia lokalu.
Wśród metod windykacji twardej stosuje się również narzędzie umieszczania osób w Krajowym Rejestrze Dłużników lub kierowania spraw do sądu o wyjawienie majątku.

- Aktualnie zakład zamierza powierzyć obsługę części wierzytelności firmie specjalizującej się w mediacjach z klientami, którzy posiadają doświadczenie w realizacji spłaty zadłużeń gdzie dłużnicy posiadają źródła dochodu nieobjęte ewidencją (np.: praca poza granicami kraju bez legalnie zawartej umowy) - informuje rzecznik. - Firma ta prowadzić będzie w imieniu ZGM czynności negocjacyjno-pojednawcze.

Robert Karelus dodaje, że najemcy bądź użytkujący lokale socjalne i wynajmowane na czas nieoznaczony korzystają z pomocy gminy w formie dodatków mieszkaniowych, pomocy udzielanej przez MOPR, jednak nie potrafią z tej pomocy umiejętnie korzystać.

- Duża grupa tych osób ma problemy alkoholowe skutkujące często występowaniem jednostek chorobowych kwalifikujących ich do niemożności wykonywania pracy – mówi rzecznik. - Osoby te posiadają często na wychowaniu dzieci lub mają status bezrobotnego, co skutkuje tym, że sądy powszechne orzekając o eksmisji z lokalu wskazują im ponownie lokal socjalny. W stosunku do wymienionych wyżej osób eksmisja, która jest stosowana po wyczerpaniu wszystkich innych metod zapobiegania wzrostowi zadłużenia nie przynosi efektów. Zadłużenie takich rodzin rośnie. Niestety z każdym rokiem, między innymi z powodu eksmisji takich rodzin z zasobów innych gestorów (spółdzielnie, WAM, wspólnoty) ich liczba w zasobie gminnym wzrasta. Podjęto współpracę z MOPR co do formy przekazywanych świadczeń socjalnych przez osoby, które nie chcą podjąć trudu odpracowania zadłużenia. Od 2013 r. trwa współpraca z PUP w Świnoujściu, który wskazuje wolne oferty pracy dłużnikom skierowanym przez ZGM. Dodać należy, iż w sytuacji gdyby dłużnik przepracował średnio 168 godzin miesięcznie (czyli po 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku) to w przeciągu pół roku mógłby odpracować ponad 9 tys. zł.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/36557/