Rzecznik Prezydenta Miasta • Czwartek [31.01.2008, 15:46:04] • Świnoujście

Odpowiedź Prezydenta na interpelacje

Odpowiedź Prezydenta na interpelacje

fot. Sławomir Ryfczyński

W odpowiedzi na interpelację z dnia 22 stycznia 2008 r. dotyczącą Uchwały Rady Miasta Świnoujścia w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie i zbycie nieruchomości na rzecz „Leo Karli Sanatorium” Sp. z o.o. informuję co poniżej.

W załączeniu przesyłam odpowiedz Prezydenta Miasta na interpelację Radnej Rady Miasta Ireny Kurszewskiej, dotyczącą uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości na rzecz Leo Karli Sanatorium.
Jednocześnie informuję,że z dniem 31.01.2008., za porozumieniem stron, została rozwiązana umowa dzierżawy pomiędzy Ośrodkiem Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” i Panem Tomaszem Drozdem, prowadzącym działalność rekreacyjną –strzelnicę Paintball.
Pan Drozd oświadcza w porozumieniu,że zobowiązuje się wydać OSiR grunt objęty umową dzierżawy nr 49/2007 z dnia 27.03.2007 najpóźniej w terminie 29.02.br., w stanie wolnym i uporządkowanym.

Świnoujście, dnia 30.01.2008 r.
Pani
Irena Kruszewska
Radna Rady Miasta
Świnoujście

W odpowiedzi na interpelację z dnia 22 stycznia 2008 r. dotyczącą Uchwały Rady Miasta Świnoujścia w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie i zbycie nieruchomości na rzecz „Leo Karli Sanatorium” Sp. z o.o. informuję co poniżej.

Przedmiotem uchwały, która została podjęta w dniu 10 stycznia 2008 r. było m.in. wyrażenie zgody przez Radę Miasta Świnoujścia dla Prezydenta Miasta, na bezprzetargowe wydzierżawienie nieruchomości gminnej na okres powyżej 3 lat. Tak, więc w dniu 10 stycznia 2008 r. Rada Miasta Świnoujścia działając w granicach swoich ustawowych kompetencji wyraziła zgodę na bezprzetargowe wydzierżawienie nieruchomości gminnej, co nie jest tożsame z jej wydzierżawieniem, czyli zawarciem umowy cywilnoprawnej.

Wydzierżawienie przedmiotowej nieruchomości nastąpi w wyniku zawarcia umowy dzierżawy przez Prezydenta Miasta Świnoujścia jako właściwego organu gospodarującego nieruchomościami, do którego wyłącznej kompetencji należy zawieranie umów cywilnoprawnych, których przedmiotem są nieruchomości gminne. Oczywistym jest, że zawarcie umowy dzierżawy nastąpi dopiero po skutecznym wypowiedzeniu przez OSIR „Wyspiarz” umowy dzierżawy zawartej na przedmiotowy teren. Nigdy nie miała miejsca sytuacja wydzierżawienia nieruchomości gminnej będącej w dzierżawie na rzecz innego podmiotu i sytuacja taka nie może mieć i nie będzie miała miejsca w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości tj. części działki nr 624 poł. w obrębie 4 Miasta Świnoujścia. Zawarcie umowy dzierżawy z „Leo Karli Sanatorium” Sp. z o.o. nastąpi dopiero po skutecznym wypowiedzeniu przez OSIR „Wyspiarz” zawartej przez tą jednostkę umowy dzierżawy.

Nawiązując do poruszonej kwestii podstaw prawnych podjęcia w przedmiotowej sprawie uchwały przez Radę Miasta informuję, że czynności organów gminy dotyczące gospodarki nieruchomościami dokonywane są przede wszystkim na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o samorządzie gminnym, kodeksu cywilnego, właściwych aktów prawa miejscowego oraz innych przepisów szczególnych w zakresie przez nie regulowanych, co powinno być osobom pełniącym funkcję radnych Rady Miasta znane.

Analiza powyżej wskazanych aktów prawnych i źródeł norm prawnych a w szczególności podstawy prawnej Uchwały Rady Miasta Świnoujścia w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie i zbycie nieruchomości na rzecz „Leo Karli Sanatorium” Sp. z o.o. powinna doprowadzić Panią do uzyskania odpowiedzi na postawione w interpelacji pytanie. Niemniej wskazuję, że wyżej przedstawione akty prawne i zawarte w nich przepisy prawa stanowiły podstawę prawną podjęcia przez Radę Miasta uchwały w dniu 10 stycznia 2008 r.

Kwestia informowania Rady Miasta o wcześniejszym wydzierżawieniu przez OSIR „Wyspiarz” części działki nr 624, nie miałaby wpływu na możliwość podjęcia przez Radę Miasta przedmiotowej uchwały będącej jak to wyżej wskazałem, tylko zgodą dla właściwego organu gospodarującego nieruchomościami, na zawarcie umowy dzierżawy w trybie bezprzetargowym. Brak wpływu tej okoliczności na możliwość oraz zasadność podjęcia przedmiotowej uchwały wynikał z otrzymanych przeze mnie od Dyrektora OSIR „Wyspiarz” informacji o tym , że zawarta przez OSIR „Wyspiarz” umowa dzierżawy była skonstruowana w sposób umożliwiający jej rozwiązanie w każdym okresie w drodze wypowiedzenia przez wydzierżawiającego jak również o możliwości zawarcia z dzierżawcą porozumienia o rozwiązaniu umowy i zawarciu podobnej umowy obejmującej inną nieruchomość. W związku z tym nie mając podstaw do kwestionowania rzetelności twierdzeń Dyrektora OSIR „Wyspiarz” mogłem wystąpić z projektem przedmiotowej uchwały, gdyż obowiązywanie umowy dzierżawy, która mogła i może być wypowiedziana w dowolnym okresie i wskutek tego wypowiedzenia lub zawarcia odpowiedniego porozumienia ulec rozwiązaniu, nie stanowiło żadnej przeszkody dla podjęcia przez Radę Miasta przedmiotowej uchwały.

Ponadto proszę zwrócić uwagę na istotną okoliczność, że podjęcie decyzji w sprawie złożenia wniosku do OSIR „Wyspiarz” o dokonanie wypowiedzenia zawartej przez tą jednostkę umowy dzierżawy przed dniem 10 stycznia 2008 r. byłoby przedwczesne. Nie mogłem wiedzieć czy uchwała Rady Miasta w sprawie wydzierżawienia nieruchomości na rzecz „ Leo Karli Sanatorium” Sp. z o. o. zostanie podjęta i czy w związku z tym nie dojdzie do sytuacji polegającej na wypowiedzeniu zawartej przez OSIR „Wyspiarz” umowy przy braku nowego potencjalnego dzierżawcy tego terenu. Sytuacja taka spowodowałaby brak jakiegokolwiek wykorzystania przedmiotowego terenu.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/3647/