Historie pracowników transgranicznych, syndrom Królewny Śnieżki i marzenia dolnośląskie to tematy, nad którymi skupiać się będą, polska pisarka Olga Tokarczuk i niemiecka pisarka Helga Hirsch w piątek, 24 kwietnia o godznie 19:30. Polsko-niemiecki odczyt autorski odbędzie się w restauracji "Konstelacja" przy ulicy Jachtowa 4 w Świnoujściu. Olga Tokarczuk, która należy do najwybitniejszych pisarek polskich, a w roku 2012 otrzymała nagrodę Uznamskich Dni Literatury prześledzi duchy przeszłości, które opowiadają o nieistniejących światach na Śląsku, bólach fantomowych i poszukiwaniu tożsamości. Helga Hirsch w biograficznym portrecie "Nie mam keine buty" (2002) opisała ludzi "siedzących między dwoma krzesłami", których niejednozanczna tożsamość spowodowały dyskryminację i nienawiść. Wieczór literacki poprowadzą Andreas Kossert z „Fundacji Uchodźców, Przesiedleń, Pojednania” i Jarosław-Mariusz Lokaj, dyrektor Muzeum Willi "Irmgard" w nadmorskim kurorcie Heringsdorf.
Uznamskie Dni Literatury 2015 - zjawisko "Ojczyzna(y)"
W dniach od 22 do 26 kwietnia 2015 wybitni poeci i pisarze w trakcie 7. Uznamskich Dni Literatury zajmą się w kontrowersyjnych odczytach autorskich i w porywających dyskusjach zjawiskiem "Ojczyzna(y)": Hans Magnus Enzensberger, Rüdiger Safranski, Olga Tokarczuk, Hellmuth Karasek i Thea Dorn. Poruszą tematy takie jak znaczenie tożsamości i regionu, korzenie ojczyzny, ale również wykorzenienie jak i poszukiwanie nowego domu będą tematami spotkań literackich. Głównym punktem programu będzie przyznanie nagrody pisarce Ulrike Draesner, która zakąńczy w dniu 26 kwietnia swoim odczytem Uznamskie Dni Literatury. Nagrodę ufundowała firma hotelarska Seetel i Uznamskie Dni Literatury.
Ceny biletów do nabycia przed wieczorem autorskim: 30,00 zł / 20,00 zł – bilet ulgowy dla uczniów, studentów, seniorów. Więcej informacji na stronie Uznamskich Dni Literatury: www.usedomerliteraturtage.de.