iswinoujscie.pl • Poniedziałek [06.04.2015, 20:27:41] • Świnoujście

Tragedia Pana Rafała. - Spaliła mi się rodzina w pożarze, a teraz zamurowali mi bunkier. Zobacz film!

Tragedia Pana Rafała. - Spaliła mi się rodzina w pożarze, a teraz zamurowali mi bunkier. Zobacz film!

fot. Kamil Zwierzchowski

Pan Rafał jest jednym z bezdomnych mieszkających na wydmach. W rozmowie z reporterem z trudem wraca do wspomnień o rodzinie, która zginęła w pożarze. - Nie mam już domu. Moi rodzice spalili się w pożarze wraz z 3 letnią siostrzyczką... Teraz się włóczę, po całej Polsce. Do Świnoujścia przyjechałem 2 miesiące temu. Od 2 tygodni jestem zmuszony spać w lesie ponieważ zamurowano mi bunkier w którym sobie żyłem - relacjonuje Pan Rafał.

- Pewnego dnia ktoś zgłosił, że z bunkra w którym żyłem wydobywa się dym. Na drugi dzień przyjechali i zamurowali mi miejsce w którym spałem, przygotowywałem jedzenie i żyłem. Przecież nikomu nie zawadzałem. Teraz muszę spać w lesie. - dodaje Pan Rafał.

Jak przyznaje Pan Rafał, osoba bezdomna często staje się celem ataków młodzieży lub szyderczych żartów.

- Las jest bardzo niebezpieczny. Ostatnio dostałem po żebrach od jakiś małolatów szukających rozrywki. Przyszli, pili w lesie. No i zdarzyło się... Przekopali i nara.

Według Pana Rafała osoba bezdomna nie ma szans na prace ze względu na brak meldunku.

- Szukamy pracy, ale na budowie nie chcą nas wziąć ponieważ nie mamy stałego meldunku. Przeszedłem wszystkie budowy bo chciałem pracować jako pomocnik. Żeby dali chociaż 7 złotych na godzinę, no ale na żadnej budowie się nie zgodzili. Powiedzieli, że nie mam meldunku, a oni boją się bez meldunku przyjąć do pracy. Chciałem nawet coś pograbić ale nie bardzo - dodaje Pan Rafał.



O temat bezdomnych żyjących Świnoujściu zapytaliśmy rzecznika prezydenta miasta.

- Efektem zamurowania wejść do opuszczonych bunkrów jest to, że bezdomni utrzymujący się z żebrania nie mają możliwości zamieszkania w tych obiektach. W znalezieniu pracy osobom bezdomnym pomaga schronisko dla osób bezdomnych, streetwoker oraz Powiatowy Urząd Pracy, gdzie mogą korzystać z takich samych form pomocy, jak każdy inny obywatel, a więc nie tylko ofert pracy, ale również różnych programów i kursów, które podnoszą ich kwalifikacje zawodowe i ułatwiają im powrót na rynek pracy. Są w mieście osoby, które będąc bezdomnymi, z takiej pomocy skorzystało. Dziś funkcjonują w społeczeństwie pracując i mieszkając poza schroniskiem. W 2014 roku z możliwości otrzymania darmowego biletu skorzystało 7 osób. Natomiast w 2015, do chwili obecnej, były to trzy osoby. Koszt zakupu biletów w ubiegłym roku wyniósł 498 złotych, w bieżącym - 192 zł. - informuje Robert Karelus.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/36326/