Czy polska kobieta ma powody, by czuć się dobrze na naszym rynku pracy?
Joanna Sokalska: Kobiety czują się dobrze wtedy, gdy praca spełnia ich oczekiwania, oprócz warunków pracy i płacy . Z uwagi na to, iż kobiety emocjonalnie podchodzą do wszystkiego w życiu, również do atmosfery w pracy, relacji ze współpracownikami i pracodawcami, ma to wpływ na ich samopoczucie i zaangażowanie w pracę zawodową.
Czy bezrobotna Polka przegrywa w rywalizacji o pracę z bezrobotnym Polakiem?
Ze statystyk wynika, że kobiet bezrobotnych jest nieznacznie więcej niż bezrobotnych mężczyzn. Ale czy to oznacza przegraną - nie sądzę. Dzisiejsze kobiety są co raz lepiej wykształcone, mają też co raz większe ambicje i wymagania dotyczące miejsca pracy. Tym samym kobiety zajmują co raz wyższe stanowiska pracy. Biorąc pod uwagę oferty pracy, pomimo braku dyskryminacji, jest swego rodzaju podział, pewne rodzaje prac podejmują kobiety, a inne mężczyźni. Oznacza to, że rzadko można spotkać np. kobietę spawacza albo mężczyznę pokojowego.
Co powinny zrobić kobiety, by poprawić swoje szanse na rynku pracy?
Kobiety będą miały większe szanse na rynku pracy, jeśli zostaną odciążone przez mężczyzn od obowiązków związanych z wychowywaniem dzieci. Istotne są też rozwiązania prorodzinne oferowane przez państwo, które mają wpływ na godzenie ról zawodowej i społecznej. Dla kobiet rodzina i dzieci są priorytetem, ich zabezpieczenie ma wpływ na zaangażowanie się w pracę, a także na większe szanse na rynku pracy.