iswinoujscie.pl • Poniedziałek [16.02.2015, 18:11:03] • Świnoujście

Literatura bez granic

Literatura bez granic

fot. Organizator

Piątek, 13 lutego to data pechowa tylko dla przesądnych. Na pewno jednak nie dla świnoujskich poetów skupionych w Klubie Literackim "Na Wyspie". Tego właśnie dnia klub otworzył nowy rozdział swojej niemal 50-letniej już historii, nawiązując kontakt z niemieckim ośrodkiem kulturalnym Villa Irmgard w Heringsdorfie.

Prezydent Miasta zapewnił transport reprezentantom naszego Miasta na czas tej wizyty. Pomysł zrodził się dzięki osobistym kontaktom prezesa klubu Macieja Napiórkowskiego z gospodarzem Villi Irmgard Mariuszem Lokajem, który jest jednocześnie koordynatorem wielu transgranicznych projektów kulturalnych realizowanych w oparciu o środki unijne.

Literatura bez granic

fot. Organizator

Villa Irmgard jest nie tylko aktywnym ośrodkiem kulturalnym, w którym odbywają się spotkania środowisk twórczych . To także dom-muzeum, w którym zachowały się pamiątki po wielkim rosyjskim pisarzu Maksymie Gorkim. Mariusz Lokaj opowiedział twórcom ze Świnoujścia tę ciekawą historię, zaprezentował zachowane pamiątki sprzed wieku., w tym m.in. oryginalne biurko pisarza, fragmenty zabytkowych rękopisów, zdjęcia.

Literatura bez granic

fot. Organizator

Zachęcił także do udziału w planowanych na ten rok wydarzeniach. Członkowie Klubu "Na Wyspie" mieli również okazję do spotkania i rozmowy z dr Karin Lehmann - pracownikiem naukowym na wydziale germanistyki Uniwersytetu w Greifswaldzie. Jak zapewniła dr Lehmann; także środowiska naukowe i twórcze po stronie niemieckiej z uwagą śledzą przygotowania do obchodów 250-lecia Miasta Świnoujścia.
-"Jestem przekonana, że zaplanowane na kwiecień Uznamskie Dni Literatury doskonale wpiszą się także w program obchodów wielkiego jubileuszu Miasta. Strona niemiecka chce by jedno z dużych spotkań w ramach tego cyklu odbyło się właśnie w Świnoujściu" - powiedziała dr Lehmann.
Gospodarze piątkowego spotkania mają nadzieję, że wizyta świnoujskich literatów da impuls do tworzenia nowych wspólnych projektów. Pojawił się nawet pomysł na utworzenie polsko-niemieckiej grupy poetyckiej. Ta ciekawa idea wymaga wielu zabiegów, a największą przeszkodą może okazać się bariera językowa. Jednak obydwie strony z optymizmem spoglądają na przyszłą współpracę. Łączyć ich na pewno będzie twórcza wrażliwość i uniwersalność poetyckiego widzenia rzeczywistości.

Organizator

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/35726/