- Z całą pewnością można stwierdzić, że zbiorniki wodne nie są naturalnym biotopem dla typowych ssaków lądowych do jakich między innymi zalicza się jeleń europejski – przyznaje Bartosz Piotrowski z Nadleśnictwa Międzyzdroje. - Bywa jednak, że czasami zwierzęta te można spotkać w rzekach, jeziorach a nawet w morzu.
Zapytaliśmy o przyczynę takich zachowań zwierząt.
- Powody takich „kąpieli” mogą być rozmaite - twierdzi Bartosz Piotrowski - np. spłoszona zwierzyna może próbować ominąć napotkane zagrożenie i wybrać taką a nie inną drogę ucieczki, najczęściej jednak przyczyną dla których ssaki korzystają z „przeprawy wodnej” to po prostu chęć przemieszczenia się z miejsca na miejsce. Fakt ten nie powinien dziwić bowiem w naszym specyficznym położeniu geograficznym zwierzęta muszą jakoś przemieszczać się między wyspami aby móc skorzystać z atrakcyjnych dla siebie żerowisk.
Pływają nie tylko jelenie. Jakiś czas temu głośno było w kraju o dziczku, który przepłynął odcinek Bałtyku z Helu do Gdyni.
- W przyrodzie zachodzi wiele podobnych zdarzeń - wyjaśnia Bartosz Piotrowski - np. niedźwiedzie polarne, które nie tylko potrafią przemierzać olbrzymie odległości w lodowatych wodach Arktyki ale również świetnie polują w środowisku wodnym, całe stada antylop oraz bawołów liczące tysiące osobników, które potrafią przemierzać rwące, pełne krokodyli rzeki Afryki, aby dotrzeć do miejsc obfitych w pokarm. To jedne z wielu przykładów które są dowodem na to, że zwierzęta lądowe potrafią radzić sobie w trudnych i wymagających okolicznościach przyrody.