iswinoujscie.pl • Wtorek [30.12.2014, 16:54:36] • Świnoujście

Komendant: Największym zagrożeniem była Pani Róża

Komendant: Największym zagrożeniem była Pani Róża

fot. Sławomir Ryfczyński

Chciałbym mimo wszystko podziękować Pani Róży za nieustępliwość, dzięki której mewa otrzymała pomoc - pisze Mirosław Karliński, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. - Jednakże przestrzegam przez zbyt pochopnym działaniem, którym można więcej zaszkodzić zwierzęciu niż pomóc.

Niedawno pisaliśmy o zarzutach Pani Róży, która domagała się pomocy dla mewy. Mieszkanka Świnoujścia twierdzi, że Straż Miejska takiej pomocy nie udzieliła.

Pan redaktor, aby oddać bardziej realistycznie działania Pani Róży w tej sprawie, winien (ku przestrodze innym) zrobić zdjęcie z pudełkiem środka usypiającego w dłoni – pisze do nas Mirosław Karliński, komendant Straży Miejskiej. – Celowo w informacji do Państwa nie podałem jakich środków farmakologicznych używała Pani Róża usiłując pomóc mewie. Jednak Pani Róża potwierdziła ich użycie w liście do Państwa. Największym zagrożeniem (mimo niewątpliwie dobrych intencji) dla życia tej mewy nie była żyłka, lecz niestety Pani Róża. Podawanie dziko żyjącej mewie środków usypiających przez osobę do tego nieuprawnioną jest bezpośrednim narażeniem jej na śmierć. Pani Róża, gdyby mewa nie przeżyła, odpowiadałaby z ustawy o ochronie zwierząt za przestępstwo uśmiercenia zwierzęcia ( Art. 6 ).

Mewa z żyłką była kolejną w tym roku interwencją Straży Miejskiej w stosunku do ptaków – czytamy dalej w liście od komendanta. – Podczas interwencji zastosowano środki, które miały celowo odseparować Panią Różę od mewy, w tym pouczenie podczas rozmowy telefonicznej o konsekwencjach, jakie grożą za karmienie mewy środkami usypiającymi.

W sumie pomocy w 2014 roku w różnej formie Straż Miejska w Świnoujściu razem z Inspektorami TOZ udzieliła 27 ptakom różnych gatunków - pisze komendant. -Chciałbym mimo wszystko podziękować Pani Róży za nieustępliwość dzięki której mewa otrzymała pomoc. Jednakże przestrzegam przez zbyt pochopnym działaniem, którym można więcej zaszkodzić zwierzęciu niż pomóc.

Proszę pamiętać, że w stosunku do zwierząt również obowiązuje zasada - po pierwsze nie szkodzić! Przy pierwszym kontakcie ze zwierzęciem, które wymaga pomocy należy pamiętać , że czas nie zawsze jest wyznacznikiem prawidłowego postępowania. Jeśli nie jest zagrożone bezpieczeństwo ludzi i zwierzęcia - nie należy zwierzęcia przenosić! Trzeba natomiast wezwać fachową pomoc i czekać do przyjazdu ratowników. Następnie zdać relacje ze zdarzenia i aktywnie pomagać.

Bez względu pod który numer, na który Państwo zadzwonią, działania zostaną skoordynowane:
Straż Miejska w Świnoujściu - 91 321 99 40.
Komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu - kom. 691 441 264
Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa - 91 327 86 08
Schronisko Miejskie dyżurny telefon 24h - kom. 732 76 86 83
Prezes TOZ Pani Katarzyna Urban - kom. 516 246 426
(nadzoruje działania Inspektorów TOZ)
Absolutnie odradzam kontakt z Panią Celniak!

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/35074/