iswinoujscie.pl • Poniedziałek [22.12.2014, 19:48:28] • Świnoujście

W przedświątecznym nastroju MDK podsumował 60-lecie swojej pracy

W przedświątecznym nastroju  MDK podsumował 60-lecie swojej pracy

fot. Kamil Zwierzchowski

„W grudniu 1954 roku powołano Powiatowy Dom Kultury w Świnoujściu z siedzibą przy pl. Słowiańskim. W 1973 roku PDK przemianowano na Miejski Dom Kultury, a w 1994 roku MDK przeniesiono do nowej siedziby przy ul. Wojska Polskiego 1, w której funkcjonuje obecnie.” Tak brzmi streszczenie historii najważniejszej miejskiej instytucji kultury zamieszczone na oficjalnej stronie MDK. Główną uroczystość z udziałem władz miasta, pracowników MDK i zaproszonych gości prezydent miasta postanowił połączyć z tradycyjnym miejskim spotkaniem wigilijnym, nadając mu jednak w tym roku wymiar wyjątkowy.

Do otwarcia jubileuszowej gali dyrektor MDK Ryszard Kowalski zaprosił Jerzego Porębskiego. Jego „Keja” zasłużyła sobie na miano nieoficjalnego hymnu „Wiatraka”- sztandarowej imprezy kultury morskiej w Świnoujściu. Na jubileusz MDK, popularny Poręba przygotował jednak także absolutną premierę ; piosenkę napisaną specjalnie dla jubilata.

„Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie”. Szlachecką dumę zespołu podkreślał galowy strój dyrektora, którego głównym zadaniem było tym razem wręczanie” Pegazów” czyli symbolicznych podziękowań dla osób mających szczególne zasługi dla rozwoju MDK.

W przedświątecznym nastroju  MDK podsumował 60-lecie swojej pracy

fot. Kamil Zwierzchowski

Jubileusz zmobilizował organizatorów do organizacji podróży w czasie. Na wędrówkę śladami historii polskiej kultury w Świnoujściu zaprosił dr Józef Pluciński. Swoją gawędę zilustrował zdjęciami dokumentującymi najważniejsze miejsca i ludzi 60-lecia; od pierwszej siedziby, która znajdowała się w budynku obok dzisiejszego baru Neptun poprzez ulicę Piastowską i starą salę teatralną przy placu Słowiańskim… .

W przedświątecznym nastroju  MDK podsumował 60-lecie swojej pracy

fot. Kamil Zwierzchowski

W scenariuszu gali nie zabrakło elementów kultury ludowej. Bo dzieje naszego MDK to przecież nie tylko działalność centrali na lewobrzeżu ale także prężnie działające filie na Warszowie, w Karsiborzu i Przytorze. W wędrówkę po sekcjach współczesnego MD K-u zabrał uczestników, zrealizowany specjalnie na galę film. Podczas spaceru po obiektach MDK, kamera zatrzymywała się w obiektach należących do MDK, filiach i galeriach, a ich gospodarze opowiadali o swojej działalności. Wędrówka zakończyła się w najmłodszej galerii „Miejsce Sztuki 44” gdzie Andrzej Pawełczyk chciałby w przyszłości utworzyć centrum sztuki współczesnej.

Cóż by to był jednak za jubileusz placówki kultury gdyby nie dawał okazji do zetknięcia z kulturą na żywo?! Już na samym wstępie zaprezentowała się grupa uroczych świtezianek MDK. Układ taneczny do piosenki „Piejo kury, piejo”.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/34987/