iswinoujscie.pl • Piątek [19.12.2014, 07:40:00] • Świnoujście
„Seniorze ufaj ostrożnie” policyjna debata społeczna to cenna inicjatywa

fot. Kamil Zwierzchowski
72-letnia mieszkanka Świnoujścia przekazała podstawionej osobie 15 tysięcy złotych . Niedługo, potem, w rozmowie z córką dowiedziała się, że jej wnuczek nie ma żadnych kłopotów finansowych. A przecież wręczone nieznajomej osobie pieniądze miały być ratunkiem właśnie dla niego… To jeden z ostatnich, autentycznych przykładów działania oszustów żerujących na naiwności starszych osób. Ale metoda „na wnuczka” to nie jedyny sposób działania oszustów, którzy w ostatnim czasie, szczególnie chętnie biorą na cel seniorów. Dlatego policjanci spotykają się z nimi i ostrzegają. Okazją do dyskusji była kolejna debata społeczna w Świnoujściu. Spotkanie odbyło się wieczorem, czwartek 18 grudnia, w Sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury.
Współgospodarzem spotkania była Elżbieta Bruch z Akademii Każdego Wieku w Świnoujściu. To ona wzięła na siebie funkcję moderatora dyskusji. Najważniejsza była jednak obecność osób odpowiedzialnych za publiczne bezpieczeństwo. Wstępem do dyskusji było omówienie różnorakich zagrożeń z najbliższego otoczenia. Raport w tej sprawie przygotowała i przedstawiła st. Sierżant Agata Nurkiewicz. Na pytania mieszkańców odpowiadali funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji z komendantem – młodszym inspektorem Remigiuszem Myszą. Do Świnoujścia przyjechał inspektor Piotr Ostrowski zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie. W dyskusji wziął również udział komendant straży miejskiej Mirosław Karliński. Hasło przewodnie debaty brzmiało: „seniorze ufaj ostrożnie”.

fot. Kamil Zwierzchowski
Hasło to ma swój głęboki sens. Policjanci dostarczyli na to wiele dowodów. Seniorzy są częstymi ofiarami wielu przestępstw ale – przede wszystkim – oszustw. Takie przypadki odnotowuje, niestety także policja w Świnoujściu. Mówiła o nich rzecznik prasowy KMP Świnoujście st. aspirant Beata Olszewska. Prelegentka przytaczała nie tylko przykłady działania oszustów ale także przytomnego zachowania się potencjalnych ofiar. Ci, którzy zetknęli się wcześniej z informacjami o sposobie działania oszustów potrafili w kilku przypadkach nie tylko nie dać się nabrać ale także powiadomić policjantów o próbie wyłudzenia. Zamiast pieniądze do ręki przestępcy poczuli kajdanki na rękach.

fot. Kamil Zwierzchowski
Działalność oszustów nie była jedynym tematem społecznej debaty. Ideą jej organizacji było zebranie przez policjantów informacji o sytuacjach i miejscach, w których mieszkańcy miasta czują się niebezpiecznie. I wielu spośród obecnych na spotkaniu takie uwagi przekazało.