iswinoujscie.pl • Poniedziałek [17.11.2014, 12:33:04] • Świnoujście

Kierowca ze Świnoujścia: My też chcemy tańszego paliwa

Kierowca ze Świnoujścia: My też chcemy tańszego paliwa

fot. iswinoujscie.pl

Im bliżej Świnoujścia tym częściej kierowcy przecierają ze zdumienia oczy. Kto tu nie mieszka, nie dowierza, że benzyna może być tak droga. Świnoujście jest jak państwo w państwie – pisze nasz Czytelnik. – Zmowa cenowa nadal istnieje?

5 lat temu dzięki iswinoujscie.pl udało się wywrzeć presję na naszych lokalnych stacjach paliw – pisze pan Piotr, nasz Czytelnik. – Szkoda, że protest, który starałem się zorganizować, nie udał się... Byłem chyba jedynym, który podjechał i zapłacił w groszach. Niestety Świnoujście jest jak państwo w państwie... Każdy by coś chciał, ale sam od siebie nic nie chce dać.

Nie będę próbować już nic działać w tym temacie – czytamy dalej w liście – ponieważ to i tak się nie uda. Świnoujskie stacje nadal ustalają ceny pod Niemców, zmowa cenowa nadal istnieje? My też chcemy tańszego paliwa. Średnia ogólnopolska to około 5,10 złotych za PB95 i 5,05 zł za ON. Stacji, które mają ceny poniżej 5 zł, nie da się zliczyć na palcach rąk i nóg... Jest ich zbyt dużo... A Świnoujście klasuje się w czołówce tych najdroższych....

O odniesienie się do listu naszego Czytelnika poprosiliśmy wszystkie stacje działające w Świnoujściu. Odpowiedziała nam… tylko jedna.

Stacja paliw BP zlokalizowana w Świnoujściu jest stacją dealerską i nie stanowi własności BP, natomiast działa w naszej sieci na podstawie umowy dealerskiej - informuje dr Magdalena Kandefer-Kańtoch, rzecznik prasowy BP Europa SE, Oddział w Polsce. - BP dostarcza paliwa do tej stacji ale nie ma wpływu na wysokość ceny detalicznej, po jakiej sprzedawane jest paliwo jej klientom. Decyzję w tym zakresie podejmuje samodzielnie dealer, który będąc właścicielem placówki oraz paliwa (po jego odkupieniu od BP), jest jedynym podmiotem uprawnionym do ustalania końcowej ceny. BP nie ingeruje w politykę cenową dealera ani nie udziela mu żadnych wytycznych w tym zakresie.

Rzecznik BP zwraca uwagę, że na cenę paliwa ma wpływ szereg czynników, z których najważniejszymi są: koszt produktu ( którego wysokość uzależniona jest m.in. od notowań cen produktów naftowych na rynkach światowych a także kursu wymiany złotego do dolara), koszt logistyki paliw (gdzie kluczową rolę odgrywa odległość danej lokalizacji od terminala paliw) i koszty stałe stacji paliw (np. koszty dzierżawy gruntu, podatki, koszty osobowe).

I to te czynniki – zdaniem rzecznik – poza tymi o charakterze mikroekonomicznym, mają wpływ na to, że ceny na stacjach w poszczególnych regionach różnią się od siebie.

Jednocześnie chciałabym zapewnić, że firma BP działa w sposób profesjonalny i według najwyższych standardów – pisze dr Magdalena Kandefer-Kańtoch. - Odnosi się to również do przestrzegania reguł uczciwej konkurencji i działania zgodnie z obowiązującym w tym zakresie prawem. Tym samym BP nie uzgadnia i nie zawiera żadnych niedozwolonych porozumień z konkurencją. Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia będą wystarczające dla zrozumienia jakie czynniki mają wpływ na cenę końcową paliwa na stacjach BP i kto podejmuje decyzje w tym zakresie.

Czekamy jeszcze na odpowiedzi innych stacji. Co ciekawe, tematu zmowy cenowej nie podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do którego także się zwróciliśmy.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/34378/