Pierwszego dnia szkolenia przeprowadzonego przez instruktorów elitarnego oddziału BOA (Biuro Operacji Antyterrorystycznych) wwspomaganych przez członków Grupy Interwencyjnej Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego miasta grodzkiego Świnoujście, nauczyciele jak i personel szkoły mieli okazję poznać lub przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy WOPR omówili metodologie udzielania pierwszej pomocy, a następnie instruktorzy BOA demonstrowali jak takiej pomocy udzielają pod ostrzałem i na jakie elementy zwracają szczególną uwagę.
Po przeprowadzeniu części teoretycznej i praktycznej udzielania pierwszej pomocy, gdzie każdy z nauczycieli miał możliwość przeprowadzić badanie osoby poszkodowanej, rozpoczęto realizację scenariuszy sprawdzających przekazaną wiedzę i umiejętności. Jeden ze scenariuszy obejmował udzielenie pomocy dwóm uczniom z ranami postrzałowymi. W zadaniu tym cały personel szkoły wykazał się dobrą organizacją i współpracą, która pozwoliła utrzymać przy życiu poszkodowanych do czasu przyjazdu zespołów Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Drugi dzień szkolenia miał na celu przybliżenie problemu wtargnięcia uzbrojonego szaleńca do szkoły i przedstawienie psychologii jego działania oraz sposobów minimalizowania strat i szkód jakie może wyrządzić on swoim działaniem. Instruktorzy BOA demonstrowali najskuteczniejsze metody ewakuacji, ukrycia siebie oraz uczniów. Omówiono zasady postępowania w momencie wkroczenia do akcji służb bezpieczeństwa. W czasie szkolenia służbami tymi byli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, funkcjonariusze Straży Granicznej, oraz rolę ratownictwa medycznego przejęli ratownicy Grupy Interwencyjnej WOPR.
Bez wątpienia najbardziej spektakularnym elementem szkolenia było doświadczenie przebywania w budynku, w którym dynamicznie przemieszczający się terrorysta oddaje strzały z broni automatycznej. Huk wystrzałów i brak możliwości zlokalizowania skąd one dochodzą uzmysłowił uczestnikom szkolenia jak ważne jest świadome realizowanie procedur w takiej sytuacji i nie uleganie panice, która może doprowadzić do zwiększenia ilości poszkodowanych wprowadzając ich bezpośrednio na linię strzałów.
Dzięki zrozumieniu problemu i zaangażowaniu Pani Dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 2 w Świnoujściu młodzież uczęszczająca o tej szkoły może poczuć się bardziej bezpieczna wiedząc że cała kadra wie jak postępować w sytuacji zagrożenia.
Szczególe podziękowania należą się także instruktorom Biura Operacji Antyterrorystycznych a także Ratownikom WOPR, oraz Policjantom i Strażnikom Granicznym. Wyrażamy głęboką nadzieję, że pomimo dobrego przygotowania nauczycieli, nigdy nie dojdzie do sytuacji w której zdarzy się konieczność wykorzystywania ich w praktyce.