iswinoujscie.pl • Niedziela [19.10.2014, 18:11:12] • Świnoujście

Dotarliśmy do wyników kontroli w szpitalu

Dotarliśmy do wyników kontroli w szpitalu

fot. Sławomir Ryfczyński

Szpital działał bez zarzutu - stwierdzili kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia. Mowa o zleceniu transportu rannego chłopca do szpitala w Szczecinie. W tym samym czasie, w Świnoujściu, karetka potrzebna była dla 80-letniego Niemca. Ambulans dotarł za późno. Mężczyzna zmarł.

Dotarliśmy do wyników kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia, przeprowadzonej po śmierci 80-letniego obywatela Niemiec w naszym szpitalu.

Przypomnijmy: w Hotelu Interferie Medical Spa pomocy potrzebował 80-letni obywatel Niemiec. Niestety, w mieście nie było wtedy karetki. Ambulans z Międzyzdrojów dotarł na miejsce za późno. Nie zdążyli też ratownicy z pogotowia lotniczego. Nie mieli czym dojechać z miejsca, gdzie wylądował helikopter. W tym czasie karetka wiozła do Szczecina chłopca, który na podwórku zranił sobie nogę w popękanym kineskopie ze starego, wyrzuconego telewizora.

Po śmierci Niemca słychać było głosy, że nie było potrzeby natychmiastowego wiezienia dziecka do szpitala w Szczecinie (ranny przeszedł tam operację dopiero na drugi dzień). Pierwsza pomoc powinna być zaś udzielona na miejscu – w świnoujskim szpitalu.

Po tych zdarzeniach Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił prześwietlić szpital. Dokumentację z placówki przekazano konsultantom wojewódzkim ds. ratownictwa medycznego oraz chirurgii dziecięcej z prośbą, by merytorycznie ocenili decyzje podejmowane zarówno przez zespół i dyspozytora ratownictwa
medycznego, jak i przez lekarzy izby przyjęć szpitala w Świnoujściu. Sprawę badał też wojewoda.

- Potwierdzamy pozytywny wynik kontroli przeprowadzonej przez Wojewodę Zachodniopomorskiego – informuje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. - W odniesieniu do transportu dziecka do szpitala specjalistycznego: lekarz izby przyjęć Szpitala Miejskiego w Świnoujściu, po zbadaniu dziecka i rewizji rany, zadecydował o konieczności kontynuacji transportu dziecka przez ten sam zespół ratownictwa medycznego
do ośrodka o wyższym poziomem referencyjności, tj. do szpitala
specjalistycznego z oddziałem chirurgii dziecięcej w Szczecinie.


Zdaniem Funduszu, to postępowanie jest zgodne z zaleceniami dra Stanisława Paradowskiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii dziecięcej w województwie zachodniopomorskim.

- Wskazuje on, że co do zasady, dzieci wymagające leczenia chirurgicznego powinny być leczone w oddziałach chirurgii dziecięcej - wyjaśnia Małgorzata Koszur.- W przypadku nagłego zdarzenia, zespół ratownictwa medycznego transportuje dziecko po wypadku do najbliższego szpitala, gdzie dyżurny lekarz chirurg powinien zbadać dziecko i podjąć decyzję co do dalszego postępowania. Drobne rany, stłuczenia, otarcia, skręcenia itp. niewymagające zaopatrzenia w znieczuleniu ogólnym, powinny być zaopatrzone w szpitalu najbliższym miejsca zdarzenia. Wszystkie inne przypadki powinny być kierowane do jednego z trzech oddziałów chirurgii dziecięcej w województwie zachodniopomorskim pełniących całodobowe dyżury w specjalistycznej obsadzie (Szpital przy ul. św. Wojciecha w Szczecinie, Szpital Kliniczny nr 1 w Szczecinie oraz szpital wojewódzki w Koszalinie).

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/33987/