iswinoujscie.pl • Czwartek [09.10.2014, 09:55:58] • Świnoujście

Czytelnik żąda "odhonorowania" Hitlera w Świnoujściu

Czytelnik żąda "odhonorowania" Hitlera w Świnoujściu

fot. Kabbe

Dlaczego do tej pory nikt z tym nic nie zrobi? - pyta nasz Czytelnik, zszokowany tym, że honorowym obywatelem naszego miasta jest wielki zbrodniarz Adolf Hitler. - Są różne teorie, co do tego czy przysługuje mu ten tytuł w polskich miastach należących przed wojną do Niemiec - mówi rzecznik prezydenta.

Na portalu informacyjnym dotyczącym naszego pięknego miasta znalazłem informację, osoba Adolfa Hitlera jest po dzień dzisiejszy honorowym obywatelem naszego miasta - pisze nasz Czytelnik.- Jako mieszkaniec Świnoujścia, bardzo delikatnie mówiąc, jestem oburzony tym faktem, iż jedna z najbardziej brutalnych i śmiercionośnych osób w historii ludzkości jest (co chcę podkreślić) honorowym obywatelem naszego miasta.
Czy istnieje jakaś szansa na "odhonorowanie" go? A jeżeli tak, to jaki organ naszego miasta powinien się tym zająć? Dlaczego do tej pory nikt z tym nic nie zrobi?

- Adolf Hitler otrzymał przed wojną tytuł honorowego obywatela w około 4000 miast - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Są różne teorie, co do tego czy przysługuje mu ten tytuł w polskich miastach należących przed wojną do Niemiec. Jak twierdzą niektórzy prawnicy : Adolf Hitler i inni naziści byli honorowymi obywatelami niemieckiego Szczecina czy Świnoujścia , a właściwie miast Stettin i Swinemünde, które należały do III Rzeszy. Rzeczpospolita Polska nie jest jej sukcesorem , a więc wszelkie tytuły nadane w tamtym okresie nie są wiążące.


Jak zauważa magistrat, odmiennego zdania jest chociażby mecenas Roman Nowosielski z Gdańska, który zajmował się procesami „historycznymi”, m.in. reprywatyzacjami zabużańskimi i który twierdzi, że :czym innym jest porządek państwowy, prawo na tym poziomie, a czym innym status miasta.

- Miasto żyje, także w sensie prawnym, niezależnie od zmian państwowych, okupacji, przesunięć granic - mówi rzecznik. - Czy chodzi o Szczecin, Świnoujście, Gdańsk, Wilno czy Warszawę, w ciągu wieków zmieniały one przynależność państwową, ale jako miasta, w sensie organizacyjnym, a nieraz prawnym, np. podział na nieruchomości, funkcjonowały cały czas. Dlatego obecne władze uchwałodawcze miasta mogą odciąć się od decyzji swoich poprzedników w mieście i mogą uchwalić wygaśnięcie obywatelstwa Hitlera czy innego zbrodniarza. Podobnego zdania jest Kancelaria Prezydenta RP. Nie ma więc raczej żadnych przeszkód formalnych, aby Rada Miasta Świnoujście podjęła uchwałę sankcjonująca pozbawienie Hitlera honorowego obywatelstwa miasta. Ale o tym już zadecydują radni nowo wybranej Rady Miasta, ponieważ taka procedura należy do jej wyłącznych kompetencji.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/33899/