26 września marszałek województwa, Olgierd Geblewicz poinformował inwestycje, które otrzymają dofinansowanie ze środków centralnych w ramach Kontraktu terytorialnego dla województwa zachodniopomorskiego. Dokument zawiera 27 kluczowych przedsięwzięć dla rozwoju Pomorza Zachodniego na tzw. liście podstawowej oraz kolejne 21 na liście rezerwowej, które będą realizowane w następnej kolejności.
Cezary Sylwestrzak, przewodniczący Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Krajowej Izby Gospodarki Morskiej przyznaje, że cieszy się, że wśród wymienionych inwestycji znalazły się te, o które jego organizacja zabiegała od lat. Chodzi o modernizację toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m, rozbudowę infrastruktury zespołu portowego Szczecin-Świnoujście, poprawę dostępu do portu w Szczecinie i portu w Świnoujściu, budowę tunelu w Świnoujściu, poprawę infrastruktury Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz modernizację nadodrzańskiej linii kolejowej nr 273 Szczecin – Wrocław.
- Niestety, najważniejsza inwestycja drogowa w Województwie Zachodniopomorskim, czyli dokończenie budowy drogi S-3 od Świnoujścia do obwodnicy Miękowa znalazła się jedynie na liście rezerwowej - ubolewa Cezary Sylwestrzak. - Jest to o tyle niezrozumiała decyzja, gdyż od kilku lat obserwuje się wzrost natężenia ruchu samochodów ciężarowych w świnoujskim porcie, na który niewątpliwy wpływ ma postępująca budowa drogi S-3 na południe. Szczególnie w okresie letnim, zachodniopomorski odcinek tej drogi stanowi tzw. „wąskie gardło” międzynarodowej trasy E65 - transeuropejskiego korytarza transportowego łączącego kraje skandynawskie z południem Europy.
Zachodniopomorska KIGM apeluje do władz państwowych i samorządowych o podjęcie niezbędnych działań , by decydenci zmienili decyzji i wpisanli na listę podstawową dokończenie budowy drogi S-3 do portu w Świnoujściu.
-Spełnienie tego postulatu w opinii Rady KIGM O/Zachodniopomorski stanowić będzie ważny krok do poprawy możliwości komunikacyjnych całej Zachodniej Polski szczególnie w aspekcie podniesienia konkurencyjności transgranicznej i międzynarodowej –uważa Cezary Sylwestrzak.