iswinoujscie.pl • Wtorek [30.09.2014, 08:15:54] • Świnoujście

318 milionów na 8 kilometrów toru wodnego

318 milionów na 8 kilometrów toru wodnego

fot. Organizator

W poniedziałek 29 września, w siedzibie szczecińskiego Urzędu Morskiego odbyła się konferencja prasowa poświęcona drugiemu etapowi modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin po wschodniej i zachodniej stronie Kanału Piastowskiego i Mielińskiego. Gościem spotkania był prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Zbigniew Miklewicz. Pogłębienie toru stało się instrumentem realizacji przyjętej strategii, która zakłada w przyszłości osiągnięcie na torze ze Świnoujścia do Szczecina głębokości 12.5 metra.

Jak twierdzą znawcy tematu, projekt „12,5 metra dla Szczecina” jest największą od czasów wojny inwestycją hydrotechniczną w naszym regionie. Opracowanie założeń projektu powstało już 2008 roku i, według ówczesnych cen, oszacowano jego koszty na miliard 156 milinów złotych.

Wydatki nie skończą się jednak na jednorazowym pogłębieniu. Koszt utrzymania pogłębionego toru wyniesie kolejne 25 milionów złotych. Wśród korzyści wymienia się poprawę bezpieczeństwa jednostek poruszających się po szlaku wodnym ze Świnoujścia do Szczecina. Nikt zdrowo myślący nie ma jednak wątpliwości, że chodzi głównie o poprawę konkurencyjności szczecińskiej bazy portowej. Obecnie sprawa ma się tak, że większe jednostki płynące z morza do Szczecina musiały korzystać najpierw z bazy portowej w Świnoujściu w celu odlichtowania (częściowego rozładunku). Pozbawiony części ładunku statek mógł śmiało wyruszyć w drogę przez płytki zalew do Szczecina. Świnoujście na tej sytuacji korzystało, Szczecin tracił. Trudno się dziwić, że szczecińskie władze portowej spółki lobbowały w środowiskach gospodarczych i politycznych by swój projekt zrealizować. Szczegółowe opracowanie przewidywanych korzyści, opracował Instytut Analiz, Diagnoz i Prognoz Gospodarczych.

Podsumowanie tych wieloletnich studiów zaprezentowano podczas poniedziałkowej konferencji. Wśród prelegentów znaleźli się również: Piotr Arabczyk, przedstawiciel wykonawcy (firmy Energopol Szczecin), który poinformował o aktualnym zaawansowaniu inwestycji, a także Jakub Szumin (nadzór przyrodniczy) oraz Aleksander Ostasz (badania archeologiczne znalezisk podwodnych).
Roboty budowlane związane z realizacją inwestycji Urzędu trwają od 2012 roku i zakończą się w roku 2015. Drugi etap modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” i stanowi kontynuację zrealizowanego w latach 2000 - 2004 etapu pierwszego, który obejmował budowę nowych falochronów przy wyjściu Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński oraz przebudowę umocnień brzegowych Kanału Piastowskiego na odcinku ok. 3 km toru wodnego, po stronie wschodniej i zachodniej.

Drugi etap modernizacji obejmuje przebudowę umocnień brzegowych pozostałego odcinka Kanału Piastowskiego i umocnień Kanału Mielińskiego (odcinek o długości ponad 8 km toru wodnego, obejmujący brzegi obu kanałów po wschodniej i zachodniej stronie). Kwota przeznaczona na realizację tego zadania to ok. 318 mln złotych, z czego dofinansowanie UE wynosi ok. 267 mln zł.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/33772/