Według danych Urzędu Miasta, zadłużenie przekraczające 3 miesiące nieregulowania płatności wystąpiło u około 463 mieszkańców zasobów mieszkaniowych gminy, na łączną kwotę 3,5 miliona złotych, do 3 miesięcy to 1 mln zł i dotyczy 426 rodzin. Łączne zadłużenie to 4,5 mln złotych
- Są to zaległości narastające, obejmujące od kilku miesięcy do kilku lat, w których dynamika okresów jest różnorodna – mówi rzecznik prezydenta Robert Karelus. - W miejsce spłacanych długów
powstają nowe, w zależności od kondycji finansowej dłużników. W okresie 6 lat skierowano do sądu ponad 330 spraw o zapłatę należności. Nie znaczy to , że nie będziemy stosować też tzw. twardej windykacji, tym bardziej , że często zdarza się, że po pierwszej informacji o jej groźbie spłacane są wszystkie należności.
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Świnoujściu, w ramach podpisanej umowy z Krajowym Rejestrem Długów, w 2013 roku umieścił nazwiska 34 dłużników na łączną kwotę 257 tysięcy zł, zarówno z zasobów mieszkaniowych, jak i użytkowych. Wpisanie dłużnika do rejestru ogranicza jego możliwość do swobodnego funkcjonowania na rynku konsumenckim – przypomina magistrat.- Dłużnicy notowani w KRD napotykają znaczne utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, takich jak kredyty, pożyczki, zakupy ratalne oraz telekomunikacyjnych – zakup telefonu w abonamencie oraz multimedialnych: telewizja kablowa, dostęp do Internetu. Ogranicza to ich dalsze zadłużanie lub dokonywanie wyborów konsumenckich kosztem niepłacenia czynszu.
2 lata temu rada miasta umożliwiła wszystkim dłużnikom, w drodze podjętej uchwały, spłatę zadłużenia w ratach i ponowne zawarcie umowy najmu wcześniej wypowiedzianej za długi.
Od niedawna dług można też odpracować. Chętnych jednak nie widać.