iswinoujscie.pl • Piątek [08.08.2014, 07:19:09] • Świnoujście

Czytelnik ma pomysły, jak usprawnić system ratownictwa

Czytelnik ma pomysły, jak usprawnić system ratownictwa

fot. iswinoujscie.pl

Jak większość czytelników jestem poruszony sytuacją z brakiem karetki – pisze nasz Czytelnik.- Nasuwa mi się pytanie, czy nie było możliwości w tej nadzwyczajnej sytuacji (mowa o zawale obywatela Niemiec – przyp. red) poprosić o wsparcie nasz miejski szpital?

Szpital ma własną karetkę Renault Kangoo. Do tego do godziny 15:00 w szpitalu na oddziałach powinna być pełna obsada lekarska, tzn. nie tylko sam lekarz dyżurny, który de facto nie może opuścić oddziału, ale reszta lekarzy pracujących na oddziale - czytamy w przesłanym nam liście.- Czy w tej sytuacji dyspozytor nie mógł poprosić o wsparcie szpitala w Świnoujściu, który wysłałby do Hotelu Interferie jednego z lekarzy swoją karetką transportową, która dotarłaby na miejsce o wiele szybciej niż karetka z Międzyzdrojów czy śmigłowiec z Goleniowa?

Nasz Czytelnik odnosi się do opisywanej przez nas sytuacji, w której z powodu braku karetki i zbyt późnej pomocy, w Hotelu Interferie Medical Spa zawału nie przeżył obywatel Niemiec.

Oczywiście rozwiązanie to w żadnym razie nie zastąpiłoby pomocy systemowego zespołu ratownictwa, ale w tej wyjątkowej sytuacji człowiek ten miałby zapewnioną fachową pomoc lekarską do przyjazdu profesjonalnego zespołu ratownictwa - czytamy dalej w liście. - Druga możliwość to wsparcie marynarki wojennej. Z tego co się orientuję, Port Marynarki wojennej dysponuje Sanitarkami, może pogotowie ratunkowe mogłoby liczyć w tak ekstremalnych sytuacjach na pomoc zespołów ratunkowych marynarki wojennej? Straż pożarna bardzo dobrze współpracuje z jednostką marynarki, może dałoby rade zawiązać podobną współprace między pogotowiem ratunkowym?

Propozycje Czytelnika przedstawiliśmy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

- Nie ma możliwości prawnych ani organizacyjnych wykorzystania ambulansu typu A jakim jest ambulans zabudowany na bazie Renault Kangoo - informuje Elżbieta Sochanowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.- Ambulans służy wyłącznie do przewozu osób oraz materiałów. Szpital Miejski w Świnoujściu nie jest jednostką współdziałającą w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Nie dotyczy to Izby Przyjęć szpitala. Bardzo ważnym jest to żeby Izba Przyjęć przyjmowała od zespołów ratownictwa medycznego dowożonych pacjentów oraz by w Izbie Przyjęć był obecny stale odpowiedni personel. Każda odmowa przyjęcia pacjenta wiąże się z wyjazdem do Szczecina lub Gryfic a czas realizacji zlecenia z kilku minut (gdy pacjent pozostaje w Izbie Przyjęć szpitala w Świnoujściu) wydłuża się do 4-5 godzin. W tym czasie w rzeczywistości może zabraknąć zespołu. W naszym przekonaniu bezpośrednio do ośrodka referencyjnego powinni być dowożeni pacjenci z ostrym zespołem wieńcowym lub świeżym zawałem mięśnia sercowego zakwalifikowani do leczenia w ośrodku kardiologii inwazyjnej oraz pacjenci ze świeżym udarem mózgu zakwalifikowani do leczenia litycznego w oddziale udarowym. Pozostali pacjenci powinni być przyjmowani w stan chorych Izby Przyjęć. Pacjent który nawet wymagał będzie leczenia w ośrodku referencyjnym i leczenie to może być odroczone w czasie nie musi być transportowany zespołem ratownictwa medycznego. Wykorzystanie zasobów Wojska Polskiego w tym Marynarki Wojennej jest ściśle określone przepisami prawa.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/32891/