iswinoujscie.pl • Wtorek [29.07.2014, 08:59:17] • Świnoujście
Popłoch wśród dorożkarzy. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński
Czy to nie zestresuje ich klaczy?- W Urzędzie Miasta usłyszałem, że niby jeździmy klaczami, które mają się źrebić. I teraz będą to sprawdzać – żali się jeden z panów powożących bryczką. Pytamy specjalistę, jak wygląda takie badanie.
- W Urzędzie powiedzieli, że niby ktoś z nas jeździ ze źrebną klaczą i teraz będą nas sprawdzać- mówi nam jeden z dorożkarzy. – To jakaś bzdura. Nikt z ans tak nie jeździ. I niby teraz na głównej ulicy, w centrum miasta zatrzymają mnie i będą to sprawdzać?!
Zapytaliśmy specjalistę, jak wygląda takie badanie.
- Stajemy z tyłu i obserwujemy prawą czy lewą stronę brzucha -demonstruje nam świnoujski lekarz weterynarii Jan Tokarski.- Jeśli klacz jest zaźrebiona, to lewa strona będzie wybrzuszona. Jak koń jest pojony, to występują drżenia powłoki brzusznej, bo płód na skutek oziębienia jamy brzusznej wykonuje ruchy. Inna metoda, to metoda badania rektalnego, czyli przez odbyt. I do tego służy rękawiczka jednorazowa, którą trzeba wazeliną pokryć, żeby miała poślizg. Wprowadza się rękawicę do środka, sprawdzamy stan jajników. Potem schodzimy do jamy macicznej.
Idąc dalej specjalista jest w stanie wyczuć ręką płód. Przed samym porodem klaczy obniża się też brzuch. Zdaniem lekarza weterynarii, niemożliwe jest wtedy ukrycie, że jest ciężarna.
Istnieje też trzecia metoda badań- sonda ultrasonograficzna. Płód ogląda się wtedy podobnie jak ludzki.
O badania pytamy też oczywiście magistrat.
- Kontrole bryczek i koni prowadzone są raz w miesiącu- mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta.- Ich pozytywny wynik jest warunkiem otrzymania pozwolenia na prowadzenie działalności w mieście. Jeżeli chodzi o stan koni, do działań kontrolnych włączani są lekarze weterynarii, którzy badają zdrowie zwierzęcia. Absolutnie powinno wykluczyć się użytkowanie klaczy podczas ostatnich miesięcy przed wyźrebieniem, natomiast podczas ciąży, przez około sześć pierwszych miesięcy, klacz powinna być użytkowana do lekkiej pracy, by utrzymać jej formę i zapobiec nadwadze, co sprawiałoby kłopoty przy wyźrebieniu.