iswinoujscie.pl • Czwartek [17.07.2014, 09:09:36] • Świnoujście

Czytelnik: Karetki to jeszcze istnieją?

Czytelnik: Karetki to jeszcze istnieją?

fot. Czytelnik

Gdyby nie strażacy, to nie miałby kto ratować – pisze nie kryjąc oburzenia nasz Czytelnik. To oni przyjechali bowiem do nieprzytomnego mężczyzny zamiast karetki pogotowia. Udało się nam wyjaśnić, jak do tego doszło.

Do zdarzenia doszło kilka dni temu. Mężczyzna stracił przytomność na ul. Rybaki.

Karetki to jeszcze istnieją? – pytał nasz Czytelnik i świadek zdarzenia, zdziwiony tym, że nieprzytomnemu pospieszyli z pomocą strażacy.

Poprosiliśmy o wyjaśnienie sytuacji Elżbietę Sochanowską, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Jak się dowiedzieliśmy, 13 lipca o godzinie 15.03 pogotowie otrzymało zgłoszenie o mężczyźnie leżącym na ulicy Rybaki.

- Ponieważ zespoły wyjazdowe stacjonujące w m. Świnoujście udzielały w tym czasie pomocy innym osobom, poproszono straż pożarną, aby udzieliła pacjentowi pomocy do czasu przybycia na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego - informuje Elżbieta Sochanowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.- Zespół ratownictwa medycznego przybył na miejsce o godzinie 15.21. Zgodnie z Ustawą z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym jednostkami współpracującymi z systemem są służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a takimi są w szczególności jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej. Dysponujemy jednostki Straży Pożarnej , jeśli zajdzie taka konieczność, ponieważ razem funkcjonujemy w systemie ratownictwa.

Czytelnik: Karetki to jeszcze istnieją?

fot. Czytelnik

Przy okazji zapytaliśmy o to, ile jest karetek i ratowników w Świnoujściu. Czy latem, gdy odwiedzają nas turyści, nie powinno być ich więcej?

W naszym mieście znajdują się dwa zespoły wyjazdowe ratownictwa medycznego – 1 specjalistyczny i 1 podstawowy . Dodatkowo - jak informuje rzecznik WSPR- pozostają w dyspozycji dwa zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, całorocznie śmigłowiec stacjonujący w Goleniowie i dodatkowo w sezonie letnim śmigłowiec stacjonujący w Zegrzu Pomorskim. Zabezpieczenie to jest zgodne z Planem Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego Województwa Zachodniopomorskiego.

Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia. W skład osobowy zespołu specjalistycznego wchodzi lekarz i dwóch ratowników medycznych a zespołu podstawowego - dwóch ratowników medycznych.

- Ze statystyk, które są prowadzone, wynika, że w ciągu roku zespoły z Filii Świnoujście udzielały pomocy w około 4300 przypadkach, co stanowi kilkanaście przypadków w ciągu doby - kończy Elżbieta Sochanowska.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/32625/