iswinoujscie.pl • Wtorek [10.06.2014, 08:02:47] • Świnoujście

Co zrobić ze śpiącymi panami? Może na początek obudzić?

Co zrobić ze śpiącymi panami? Może na początek obudzić?

fot. Czytelnik

Spacer po pięknej promenadzie. Słoneczko, pełno ludzi i... śpiący pan, który w pięknej scenerii ukazuje się na jednym z trawników. Czy takie widoki powinniśmy oglądać? – pyta jeden z naszych Czytelników.

Czy turyści, którzy przyjeżdżają do kurortu, płacą właśnie za takie widoki? Może czas coś z tym zrobić...- pisze nasz Czytelnik.

Nasza redakcja proponuje, by zacząć od tego, by śpiących panów obudzić. A jak rozwiązanie tego problemu widzą świnoujscy urzędnicy?

- Oczywiście, nie jest miłym widokiem zobaczenie kogoś, kto drzemie w miejscu publicznym - przyznaje Robert Karelus, rzecznik prezydenta.- Jednakże oprócz tego , że w jakiś sposób czujemy się tym zażenowani, warto jest nie tylko zrobić zdjęcie takiej osobie, ale sprawdzić również - szczególnie , gdy panują upały - w jakim stanie jest taka osoba. Często przechodzimy obojętni, a może okazać się , że nie jest to ani osoba pod wpływem alkoholu, ani bezdomny - tylko ktoś, kto mógł źle się poczuć. O każdej takiej sytuacji warto jest powiadomić straż miejską lub policję.

Rzecznik dodaje, że widać już, iż jesteśmy przed samym progiem sezonu letniego. Właśnie wtedy przybywa bezdomnych.

- Paradoksalnie, z tym kłopotem, spotykają się najbogatsze samorządy - mówi Robert Karelus.- Dla wielu bezdomnych z kraju, bogate nadmorskie miejscowości wypoczynkowe, takie jak Świnoujście, z uwagi na turystów polskich i zagranicznych, są bardzo atrakcyjnymi miejscami właśnie w okresie letnim. Przyjeżdżają do nich licząc na tak zwany łatwy pieniądz, zdobyty dzięki żebractwu. Stąd tak ważne jest, aby właśnie w tym okresie, wzmóc działania zapobiegające temu zjawisku. Tym bardziej , że samo żebranie nie jest , zgodnie z polskim prawem, karane, a jedynie nakłanianie ku temu.

Aby ten żywioł żebractwa opanować, w 2012 r. ruszyła pierwsza kampania przeciwdziałania bezdomności i żebractwu. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zatrudnił pierwszego w mieście streetworkera, którego zadaniem jest docieranie do osób bezdomnych i pomoc w poradzeniu sobie z tym problemem oraz powrotu do normalnego życia. Rzecznik zapewnia, że w Świnoujściu jest wiele miejsc, gdzie osoby bezdomne czy zagrożone tym problemem mogą otrzymać pomoc i wsparcie. Niektórzy z nich o nich nie wiedzą, inni się wstydzą lub nie wierzą, że taką faktyczną pomoc mogą otrzymać.

- Tegoroczna kampania, która ruszy już na dniach, ma na celu przeciwdziałanie zjawisku żebractwa w mieście- mówi Robert Karelus.- Podstawowym zadaniem jest uświadomienie mieszkańcom, że dawanie pieniędzy żebrzącym, wcale im nie pomaga, a wręcz przeciwnie - zachęca do łatwego zarobku. W ramach kampanii w różnych częściach miasta, sklepach, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie i innych pojawią się ulotki z informacjami, gdzie należy się udać po taką pomoc. Bezdomnych informuje o tym i przekonuje do skorzystania także streetworkera oraz inne osoby, które zawodowo na co dzień spotykają się z tym problemem. To głównie osoby prowadzące schronisko dla bezdomnych, policja, straż miejska, pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/32102/