iswinoujscie.pl • Wtorek [10.06.2014, 07:58:14] • Świnoujście

Wyspy greckie jakich nie znacie

Wyspy greckie jakich nie znacie

fot. Jarosław Molenda

Na rynku jest już najnowsze opracowanie Jarosława Molendy. Ta czternasta książka w dorobku świnoujskiego podróżnika i pisarza nosi tytuł „Wyspy greckie” i jest efektem podróży na archipelagi Hellady, jakie autor odbywa od prawie 20 lat. Ukazała się w serii wydawnictwa BELLONA, ale pomimo podtytułu „Przewodnik historyczny” nie jest pozycją ściśle historyczną, aczkolwiek nie znajdziecie też w niej na przykład porad, w którym hotelu się zatrzymać.

Według zeszłorocznych szacunków najczęściej odwiedzanym przez Polaków krajem była właśnie Grecja, a szczególnym powodzeniem cieszą się wyspy. Jarosław Molenda przekonuje, że warto wybrać się na każdą z nich, gdyż każda jest inna. Autor opisuje Kretę czy Korfu – popularne kierunki urlopowe, ale znalazło się również miejsce na te mniej uczęszczane, które trudno znaleźć w ofertach biur turystycznych, jak choćby słynąca z upraw pistacji mastyksowych - Chios.

Wyspy greckie jakich nie znacie

fot. Jarosław Molenda

Jarosław Molenda kolejny raz potwierdza swój pisarski warsztat poparty ciekawostkami wyszukanymi we wspomnieniach dawnych podróżników konfrontując ich obserwacje z dniem dzisiejszym. W książce nie brakuje również anegdot związanych z przygodami świnoujskiego obieżyświata na nie tak znowu odległych archipelagach. Jest mnóstwo informacji na temat diety śródziemnomorskiej, dzięki której mieszkańcy Simi lub Krety słyną z długowieczności. Dowiemy się o zdrowotnych właściwościach oliwy czy pomidorów, lecz także migdałowców, z których słynie Nisiros oraz azjatyckiego kumkwata, który w najlepsze zadomowił się na Korfu.

Wyspy greckie jakich nie znacie

fot. Jarosław Molenda

To lektura obowiązkowa nie tylko dla tych, którzy w tym roku zaplanowali pobyt na którejś z greckich wysp. Czyta się tę książkę nie jak przewodnik czy podręcznik, ale jak gawędę pełną mitologii i - co ciekawe - licznych związków Polski i Polaków z ojczyzną i potomkami Platona, jak choćby planach powołania do życia przez generała Dąbrowskiego Rzeczpospolitej Polsko-Greckiej na Korfu.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/32099/