Urząd Miasta Świnoujście • Czwartek [20.12.2007, 09:45:08] • Świnoujście

Obchody wejścia Polski do Strefy Schengen w Świnoujściu

Obchody wejścia Polski do Strefy Schengen w Świnoujściu

Pieczęć okolicznościowa( fot. Urząd Miasta Świnoujście )

W nocy z 20 na 21 grudnia 2007r. na przejściu granicznym Świnoujście/Ahlbeck odbędą się uroczystości związane z wejściem Polski do Strefy Schengen.

O godz. 23.00 rozpocznie się koncert w wykonaniu Orkiestr 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i Policji Federalnej Niemiec. Po przemówieniach przedstawicieli władz rządowych obu krajów oraz Miasta Świnoujścia i Gminy Heringsdorf rozpocznie się uroczyste zakończenie odpraw granicznych na świnoujskich przejściach granicznych. Funkcjonariusze polskich i niemieckich służb granicznych złożą meldunek o zakończeniu odpraw oraz dokonają demontażu tablic informacyjnych. Szlaban, który oddzielał oba państwa, zostanie wspólnie podniesiony przez przedstawicieli władz rządowych, samorządowych i służb granicznych. O północy, przy dźwiękach „Ody do radości” odbędzie się pokaz sztucznych ogni.
Natomiast w piątek 21 grudnia, w południe na plaży w Świnoujściu, odbędzie się symboliczne przecięcie płotu granicznego przez uczniów polskich i niemieckich szkół. Młodzież przedstawi również program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję.

Zapraszamy mieszkańców Świnoujścia do wzięcia udziału w obchodach

Program obchodów

Schengen – co warto wiedzieć

Strefa Schengen to obszar, na którym stosowane są ściśle określone zasady dotyczące m.in. ochrony granic, ochrony danych osobowych obywateli, wzajemnej współpracy pomiędzy służbami policyjnymi, wydawania wiz cudzoziemcom, jak również funkcjonowania tzw. Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). Strefa Schengen obejmuje następujące państwa: Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Luksemburg, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Austria, Grecja, Dania, Finlandia, Szwecja, Islandia, Norwegia. Państwami Członkowskimi UE, które nadal pozostają poza obszarem, są Wielka Brytania i Irlandia.
Państwa, które przystąpią do strefy Schengen 21 grudnia 2007 r. (przejścia lądowe i morskie) i do końca marca 2008r. (lotniska): Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry. Państwa będące członkiem Unii Europejskiej, które rozpoczęły proces wdrażania dorobku prawnego Schengen to: Rumunia, Bułgaria, Cypr.

Co warto wiedzieć udając się w podróż po terytoriach innych państw strefy Schengen

Zniesienie kontroli granicznych nie oznacza zniesienia granic administracyjnych. W mocy pozostaną też wprowadzone przez władze państw członkowskich procedury administracyjne, np. meldunkowe. Nie zostaną zniesione granice, lecz tylko kontrole prowadzone dotychczas bezpośrednio w przejściach granicznych. Granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej będzie istnieć nadal, a Rzeczpospolita Polska w dalszym ciągu sprawować będzie zwierzchnictwo nad swoim terytorium.

W związku z przepisami imigracyjnymi i wizowymi przy udawaniu się do innego kraju strefy Schengen wskazane jest posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości potwierdzającego obywatelstwo Państwa Członkowskiego Unii Europejskiej, np. Polski. Kontrola tożsamości, pomimo, iż nie będzie przeprowadzana na granicach, może być dokonana na zasadach wyrywkowych, na terenie całego obszaru Schengen.
W wielu państwach UE obowiązują przepisy nakładające obowiązek posiadania i noszenia przy sobie ważnych dokumentów potwierdzających tożsamość i obywatelstwo, a w przypadku cudzoziemców także wiz lub tytułów pobytowych poświadczających legalność pobytu. W przypadku braku dokumentu można zostać ukaranym dotkliwą karą pieniężną oraz narazić się na nieprzyjemności np. przerwanie podróży, odprowadzenie na posterunek policji, zatrzymanie do czasu ustalenia personaliów itp.

Mając na względzie powyższe informacje, podczas planowania podróży po krajach UE i strefy Schengen należy w pierwszej kolejności postarać się o uzyskanie ważnych dokumentów tożsamości pozwalających na potwierdzenie nie tylko Państwa danych personalnych, ale również posiadania obywatelstwa Unii Europejskiej. W świetle polskich regulacji do przekraczania granic z państwami Unii Europejskiej i Schengen obywatela polskiego uprawnia dowód osobisty lub paszport. (Uwaga: prawo jazdy, legitymacja, zaświadczenie o złożeniu wniosku o wydanie paszportu lub dowodu osobistego, świadectwo urodzenia nie są dokumentami uprawniającymi obywateli polskich do przekraczania granicy!). Co ważne, dokument taki powinny posiadać również osoby niepełnoletnie. Nawet niemowlę może uzyskać nie tylko paszport, ale również dowód osobisty. Należy o tym pamiętać udając się w podróż poza granice Rzeczypospolitej Polskiej.

Podróżując po krajach Unii Europejskiej w celach turystycznych należy także pamiętać, że mimo zniesienia kontroli na granicach, istnieją jednak ograniczenia dotyczące wwozu ilości zakupionych i przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży. Dotyczy to zwłaszcza towarów akcyzowych.

Ponadto, nadal istnieje obowiązek posiadania paszportu dla zwierząt.

Obchody wejścia Polski do Strefy Schengen w Świnoujściu

Plakietka okolicznościowa ( fot. Urząd Miasta Świnoujście )

Jak zmieni się sytuacja w Świnoujściu po wejściu do Strefy Schengen?

Najbardziej odczuwalnym skutkiem wejścia do Strefy Schengen dla mieszkańców Świnoujścia – oprócz zniesienia kontroli na przejściach granicznych lądowych i morskich oraz możliwości przekraczania granicy państwowej w każdym miejscu i o dowolnej porze – będzie możliwość przekraczania granicy samochodami.
I tak, od 21 grudnia br. na przejściu granicznym Świnoujście/Ahlbeck odbywać się będzie ruch osobowy, a więc możliwy będzie przejazd samochodami osobowymi oraz rowerami i motocyklami, jak również kursować będą autobusy komunikacji miejskiej. Natomiast przejście Świnoujście/Garz obsługiwać będzie ruch pieszy, rowerowy, motocyklowy, samochody osobowe oraz ciężarowe do 3,5 tony, jak również ruch autokarowy. Nowe zasady ruchu drogowego na tych przejściach granicznych zostaną określone odpowiednim oznakowaniem i będą obowiązywać od 21 grudnia 2007 r.

Opr.
Stanowisko ds. Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej
Urząd Miasta Świnoujścia

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/3177/