iswinoujscie.pl • Poniedziałek [21.04.2014, 08:07:03] • Polska

Co najczęściej brudzą gołębie i jak je przepędzić?

Co najczęściej brudzą gołębie i jak je przepędzić?

fot. Organizator

Ten z pozoru błahy problem potrafi naprawdę poirytować i wcale nie jest taki prosty do rozwiązania – co zrobić, gdy gołębie regularnie brudzą nasze mienie? Poniżej prezentujemy garść praktycznych porad przygotowanych przez specjalistów.

Powód gołębich wizyt może być różny, najczęściej jednak wiąże się ze źródłem pokarmu znajdującym nieopodal naszego bloku, domu bądź działki. Może to być sąsiadujący z osiedlem obiekt przemysłowy, ale przeważnie chodzi o pozostawiane zwierzętom resztki żywności. Samowolne dokarmianie ptaków w okresie letnim powoduje szereg negatywnych skutków, z tym, że jeśli taka osoba nie daje się przekonać do zmiany postawy, administracja budynku nie reguluje tej kwestii, a straż miejska nie reaguje stanowczo, pozostaje bronić się we własnym zakresie.

Jak uchronić balkon?

Balkon w otwartej zabudowie to typowy cel ,,ataków” gołębi. Uprzątnięcie miejsca po takiej wizycie jest czasochłonne i trudne, dlatego warto spróbować rozwiesić wzdłuż poręczy balkonu kilka płyt CD lub metalowych blaszek na sznurku lub nitce, które wraz z powiewami wiatru będą odbijać światło w niepokojący dla ptaków sposób.

Inną opcją jest postawienie w widocznym miejscu straszaka, np. wypchaną sowę lub innego latającego drapieżnika, ale pomocny może okazać się nawet zwykły pluszak lub zabawka o wyrazistych kolorach, ciekawym zabiegiem jest także zastosowanie balonu z namalowanymi oczami – wszystko trzeba po prostu przetestować lub używać zamiennie by obserwujące balkon gołębie nie przywykły do tego samego strażnika.

Na podobnej zasadzie działa pomysł z wykorzystaniem dźwiękowych odstraszaczy, np. na balkonie można ustawić dowolny odtwarzacz emitujący np. dźwięki sokoła. Idealnie byłoby przygotować całą listę takich dźwięków natury, aby gołębie były w ciągłej gotowości i nie ośmieliły się wylądować obok źródła odgłosów. Niestety, oczywistym minusem rozwiązania jest komfort akustyczny domowników.

,,Najskuteczniejszym sposobem jest obudowanie balkonu siatką, choć z drugiej strony rzutuje to na jego estetyce. Siatka uniemożliwia fizyczne wylądowanie na terenie balkonu, co chroni nie tylko przed nieczystościami, ale także potencjalną próbą założenia gniazda przez gołębie” – ocenia Paweł Ćwierzyński z firmy BirdSystem, specjalizującej się w ochronie budynków przed gołębiami.

Inne polecane metody na odstraszenie gołębi to umieszczenie na terenie balkonu kulek naftalinowych albo polanie octem, jednak są one nieco mniej komfortowe dla mieszkańców, a ich efektywność bardziej wątpliwa.

Co najczęściej brudzą gołębie i jak je przepędzić?

fot. Organizator

Zabezpieczenie parapetu.

W przypadku parapetów, domowym sposobem jest rozciągnięcie widocznej żyłki bądź sznurka, które miałyby zniechęcić gołębie do siadania. Jeśli zabieg okazałby się zbyt delikatny (duże gołębie mogą dość łatwo zniszczyć taką konstrukcję), najlepiej sięgnąć po tzw. moduły mechaniczne czyli szpilki, które odcinają zwierzętom dostęp do danego miejsca. ,,Co istotne, moduły mechaniczne nie rzucają się w oczy, z poziomu chodnika są praktycznie niewidoczne” – wyjaśnia przedstawiciel BirdSystem. - ,,Mają one zastosowanie także na wielu innych płaszczyznach, przy czym nie ranią gołębi, a jedynie odstraszają.”

Co najczęściej brudzą gołębie i jak je przepędzić?

fot. Organizator

Odstraszanie gołębi z dachu

Efektywna ochrona dachu przed zanieczyszczeniami stanowi większe wyzwanie z racji na to, że nie sposób pokryć czymś całej jego powierzchni, przy czym nawet wtedy, z racji na rozmiar, byłby on łatwym celem dla przelatujących nad nim gołębi. Z dachem wiążą się jednak dodatkowe zagrożenia, szczególnie w postaci zakładania gniazd oraz tworzenia całych siedlisk bakterii w różnych zakamarkach, które upodobają sobie zwierzęta. Ważne jest więc uniemożliwienie dostania się gołębi do rynien, gzymsów, wszelkich elementów architektury niewidocznych z zewnątrz. W tym celu, najrozsądniej wykorzystać specjalne siatki, które w łatwy sposób można zainstalować nawet w trudno dostępnych miejscach.

Na koniec ważna uwaga od eksperta z BirdSystem: często zabieramy się za dany problem dopiero, gdy takowy już wystąpi, jednak w sytuacji, gdy na balkonie lub dachu zauważyliśmy gniazdo z pisklakami jakiegokolwiek ptactwa, koniecznie trzeba wstrzymać się z usuwaniem gniazda do czasu aż młode się odchowają i opuszczą legowisko.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/31285/