iswinoujscie.pl • Wtorek [01.04.2014, 12:13:22] • Polska

Katar – sprawdź, czy to objaw alergii

Katar – sprawdź, czy to objaw alergii

fot. Organizator

Wiosną zamiast cieszyć się urokami najpiękniejszej pory roku, wielu z nas cierpi z powodu uporczywego kataru. Bezskutecznie próbujemy leczyć się różnymi preparatami na przeziębienie, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ sezonowe kichanie, zablokowany nos czy łzawienie to bardzo często objawy alergii. Gdy ciągle kapie nam z nosa, mamy problemy z prawidłowym oddychaniem i nie możemy cieszyć się w pełni urokami wiosny.

Alergiczny nieżyt nosa to schorzenie, na które składają się objawy kliniczne wywołane przez reakcję zapalną błony śluzowej nosa, wynikającą z kontaktu przeciwciał – immunoglobulin E – z obecnym
w otoczeniu alergenem. Alergiczny nieżyt nosa ma też wiele innych określeń – przypadłość ta jest znana także jako katar sienny, katar alergiczny, sezonowy nieżyt nosa, zapalenie błony śluzowej nosa, pyłkowica, gorączka sienna oraz alergia pyłkowa. Jest częstą chorobą w wielu krajach rozwiniętych: cierpi na nią 10-20% populacji ogólnej. Szereg badań wykazuje, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci zapadalność na alergiczny nieżyt nosa w krajach europejskich wzrastała. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Millward Brown w ramach kampanii edukacyjnej „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej”, katar na tle alergicznym utrudnia swobodne oddychanie u ok. 11% badanych Polaków.

Jakie są przyczyny występowania alergicznego nieżytu nosa?

Katar alergiczny jest następstwem działania dwóch grup czynników – predyspozycji genetycznych do alergii oraz styczności z alergenem. Najważniejsze alergeny wywołujące zapalenie błony śluzowej nosa to pyłki (wiosną spadają z drzew, latem i jesienią pylą z traw i chwastów), roztocza (obecne cały rok, jednak ich liczba wzrasta zazwyczaj wiosną i jesienią) oraz sierść zwierząt (najczęściej psów, kotów, ale też królików, koni czy świnek morskich).

Objawy alergii:

Typowymi objawami kataru siennego są: wielokrotne kichnięcia, obfita wydzielina z nosa (wodnista lub wodnośluzowa), świąd w nosie, zatkanie nosa – jedno lub obustronne, zapalenie spojówek objawiające się zaczerwienieniem, łzawieniem, światłowstrętem oraz świądem oczu, ból głowy i ogólne przemęczenie. W mniejszej liczbie przypadków występują zaburzenia w pracy oskrzeli czy napady astmatyczne. Symptomy te pojawiają się pod wpływem kontaktu z pyłkami roślin, np. podczas spaceru po kwitnącym sadzie lub łące.

Oznaki alergicznego nieżytu nosa wywołane roztoczami są mniej gwałtowne – chorzy skarżą się na stałe zatkanie nosa, odchrząkiwanie spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny, czy osłabienie węchu. Czasem sygnały o alergicznym nieżycie nosa są mniej oczywiste i wynikają z codziennych problemów ze swobodnym oddychaniu – pojawiają się zaburzenia koncentracji utrudniające pracę, uczucie suchości w ustach, chrapanie czy też podwyższona temperatura ciała. W przypadku cięższej postaci alergii chorzy skarżą się na wyjątkowo uciążliwe objawy takie jak: trudności w zasypianiu, utrudnienia w wykonywaniu codziennych czynności, czy w uprawianiu sportu.

Leczenie kataru alergicznego.

Głównym sposobem na uniknięcie kataru będącego skutkiem alergii jest wystrzeganie się kontaktu
z alergenami. W przypadku uczulenia na pyłki roślin, czy sierść zwierząt trudno jednak wyobrazić sobie niewdychanie pyłków unoszących się w powietrzu, bądź omijanie wszystkich kotów napotkanych na ulicy. Może to tym samym oznaczać, że wiele radości dnia codziennego, takich jak spotkanie ze znajomymi, którzy mają psa, „przejdzie nam koło nosa”. Doustne leki antyhistaminowe mają niewielki wpływ na redukcję uczucia zatkanego nosa*, dlatego w przypadku alergii warto wspomagać terapię aerozolem do nosa takim jak np. Otrivin. Ten preparat wskazany jest do stosowania w nadmiernym przekrwieniu błony śluzowej nosa, które występuje m.in. w przypadku alergicznego nieżytu nosa. Otrivin szybko udrażnia nos i działa do 12 godzin oraz może być stosowany razem z doustnymi lekami przeciwhistaminowymi. Aerozol Otrivin, dzięki unikalnej formule nawilżającej, może być stosowany nawet do 10 dni, ponieważ zawiera w swoim składzie substancje zapobiegające wysychaniu i podrażnieniu błony śluzowej nosa.

Praktyczne wskazówki, jak nie dać się alergii.

W przypadku kataru sezonowego zaleca się:
- W czasie gdy intensywnie pylą rośliny, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach lub wychodzenie na zewnątrz po
- Odpoczynek nad zbiornikami wodnymi;
- Sprawdzanie komunikatów o stężeniu pyłków (TV, Internet) przed wyjściem na zewnątrz.

Kiedy cierpimy na alergiczny katar całoroczny zaleca się:
- Unikanie mebli tapicerowanych, dywanów, narzut, kap, grubych zasłon w mieszkaniu (te przedmioty magazynują kurz i przez to są źródłem roztoczy);
- Regularne trzepanie i pranie materaca, na którym się śpi, odkurzanie i pranie pościeli;
- Obszycie materaca specjalnym materiałem nie przepuszczającym alergenów albo stosowanie takiej poszewki;
- Korzystanie z odkurzaczy z filtrem o wysokiej efektywności.

Więcej materiałów na temat roli nosa i znaczenia prawidłowego oddychania znajduje się w na stronie www.oddychajlepiej.pl.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/31012/