iswinoujscie.pl • Sobota [29.03.2014, 07:37:29] • Świnoujście

To są nasze pieniądze! Kto na tym zarabia?

To są nasze pieniądze! Kto na tym zarabia?

fot. Sławomir Ryfczyński

Tylko w tym roku miasto podpisało 1220 umów na kwotę ponad 20 milionów złotych. Chcielibyście wiedzieć, do kogo trafiły te pieniądze? Z naszej sondy wynika, że tak. No to przeczytajcie, co na to nasze władze.

Tylko w ubiegłym roku, w Centralnym Rejestrze Umów świnoujskiego magistratu, znajdowało się ponad 4 tysiące umów. Do podmiotów, z którymi miasto je podpisało , trafiło w sumie ponad 100 milionów złotych! W tym roku umów było już 1220. W wyniku ich podpisania miasto wydało ponad 20 milionów złotych. Same kwoty umów są różne – od wielomilionowych po najmniejszą, która w tym roku wyniosła… 22 grosze. W wielu gminach trwa dziś bój o to, by ujawnić, do kogo idą te pieniądze. Zwolennicy ujawniania podmiotów, z którymi zawarto umowy, uważają, że tylko w ten sposób można kontrolować władze. Sprawdzić, czy nie dają zarobić kumplom i rodzinie. Wszak mowa o pieniądzach publicznych, a więc naszych.

A jak to jest z jawnością w naszym mieście?
- Nie ma obowiązku skanowania czy przedstawiania samych umów lub ich rejestru - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Janusza Żmurkiewicza - lecz wyników przetargów, konkursów oraz decyzji, które skutkują podpisaniem umowy, a więc dane tam zamieszczane są zgodne z tymi, które będą zawarte w dokumencie finalnym, jakim jest umowa. Wszystkie te informacje, w obowiązującym nas dziś zakresie ustawowym, umieszczane są w Biuletynie Informacji Publicznej, a więc są ogólnodostępne.

To są nasze pieniądze! Kto na tym zarabia?

fot. Sławomir Ryfczyński

To jednak tylko część umów, które podpisuje miasto i na które idą nasze pieniądze. Co z resztą, którą także chcielibyśmy poznać?

- Aktualnie nie tylko rozpatrujemy, ale również przygotowujemy się do prowadzenia na stronach BIP wykazu umów, które są zawierane przez Urząd Miasta - dodaje Robert Karelus.- Nie jest jasno sprecyzowane prawo do informacji publicznej w tym względzie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podlega ono ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach ustawy o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych, takich jak przykładowo tajemnica przedsiębiorstwa, tajemnica podatkowa. W rejestrze umów znajdują się również, traktowane jako umowy, środki przekazywane konkretnym osobom, jako forma pomocy społecznej. Ta informacja jest również chroniona. Dużym problemem jest korelacja i ujednolicenie wprowadzanych danych. Nie chcemy tworzyć dodatkowego etatu. Potrzebny jest do tego program komputerowy, który będzie generował, pozycjonował i przedstawiał umowy, które mogą zostać upublicznione.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/30955/