iswinoujscie.pl • Środa [26.03.2014, 06:59:23] • Świnoujście

W co przebiorą naszych dorożkarzy? Czekamy na wyniki konkursu

W co przebiorą naszych dorożkarzy? Czekamy na wyniki konkursu

fot. Sławomir Ryfczyński / archiwum

Słomkowe kapelusze lub cylindry. Płaszcze z dużymi kołnierzami, koszule z kamizelkami i krótkie spodenki. Już niedługo dowiemy się, co będą nosić świnoujscy dorożkarze. Dotychczasowy ich strój nie podobał się władzom. Teraz ma być elegancko.

Miasto ogłosiło konkurs na projekt renowacji świnoujskich dorożek oraz ubioru powożących nimi. Projekt renowacji bryczek ma obejmować poprawę ich wyglądu, estetyki, uprzęży oraz innego osprzętu i wyposażenia na bazie istniejących dorożek - informował ogłaszając konkurs magistrat.-Ważne też, by nawiązywał do charakteru miasta. Propozycje ubioru woźnicy powinny uwzględniać wariant letni oraz wiosenno-jesienny.

Zgłoszono osiem propozycji ze Świnoujścia, Szczecina i Wrocławia. Ostatecznego wyboru projektu ,według którego uszyte będą stroje, dokona komisja konkursowa do końca miesiąca.

- Jej obrady są tajne, więc nie można aktualnie przedstawić wizualizacji projektów - twierdzi Robert Karelus, rzecznik prezydenta. - Mogę tylko zdradzić , że są bardzo ciekawe. Obejmują stroje zimowe i letnie. Są w nich kapelusze słomkowe, ale i cylindry. W lecie dorożkarze mogliby jeździć przykładowo w...krótkich spodenkach, w koszulach z kamizelkami, w zimie w płaszczach z dużymi kołnierzami, stylizowanymi na strój przedwojennych powożących. Ogólnie dominuje kolorystyka biała, żółta i niebieska.

Komisja konkursowa będzie oceniała zgłoszone prace pod względem oryginalności pomysłu, nawiązania do charakteru miasta, sposobu prezentacji oraz wrażeń artystycznych . Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody w wysokości 2,5 tys. złotych za pierwsze miejsce, 1 tys. złotych za drugie i 500 złotych za trzecie.

Prace oceni komisja konkursowa złożona z dziesięciu członków (architekci, plastycy, młody świnoujski projektant Piotr Popiołek, przedstawiciele wydziału ochrony środowiska i leśnictwa oraz promocji, turystyki, kultury i sportu, no i sami dorożkarze zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Pegaz”).

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/30907/