iswinoujscie.pl • Wtorek [25.03.2014, 19:55:51] • Świnoujście

Przypominamy: Zapłać za pupilka

Przypominamy: Zapłać za pupilka

fot. iswinoujscie.pl

Według szacunków magistratu, w Świnoujściu mamy dziś 1700 psów. Ich właściciele muszą zapłacić miastu podatek za swego pupila. Kwoty w wysokości 48 złotych trzeba wpłacić do Urzędu Miasta do końca marca.

Radni uchwalili, że roczny podatek za psa wynosi 48 zł. W tym roku ta opłata nie została podwyższona.

- Jeżeli obowiązek podatkowy powstaje lub gaśnie w ciągu roku, przykładowo z powodu zgonu psa, opłata należna jest za tyle miesięcy, ile miesięcy podatnik posiada zwierzę – informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta.

Pieniądze trzeba wpłacić do 31 marca każdego roku.
Od opłaty zwolnione są osoby: zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa; niepełnosprawne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego; w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa; będące podatnikami podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów. Ponadto, opłacie nie podlegają psy: które nie ukończyły 4 miesiąca życia, nabyte ze Schroniska Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu – przez 3 lata licząc łącznie z rokiem, w którym nastąpiło nabycie.

O każdym zdarzeniu polegającym na nabyciu psa lub jego utracie należy poinformować Urząd Miasta Wydział Podatków i Opłat Lokalnych (pok. 207A lub Sala Obsługi Interesanta albo drogą pocztową) - w ciągu 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia.

Miasto nie ma obowiązku prowadzenia rejestru wszystkich psów żyjących w mieście. Na podstawie bazy zwierząt zaczipowanych oraz zgłoszeń samych właścicieli, szacuje się, że w mieście jest aktualnie około 1700 psów, których właściciele podlegają podatkowi za posiadanie psa.

- W przypadku, gdy osoba widniejąca w bazie jako posiadająca psa, nie opłaci w terminie podatku, wówczas urząd wysyła wezwanie do zapłaty - przypomina prezydencki rzecznik.- Kolejnym krokiem jest wszczęcie postępowania administracyjnego, mającego na celu wyegzekwowanie należności.

Wpływy z opłaty od posiadania psów stanowią jeden z dochodów własnych gminy.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/30885/