iswinoujscie.pl • Czwartek [13.03.2014, 16:03:58] • Świnoujście
List otwarty związków zawodowych MSR Gryfia do premiera

fot. iswinoujscie.pl
Członkowie Związków Zawodowych działających w Morskiej Stoczni Remontowej „ Gryfia SA” ślą list otwarty do premiera. Wyrażają w nim swoje obawy i zaniepokojenie odnośnie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa.
List otwarty:
Szanowny Panie Premierze,
Wszystkie Organizacje Związkowe działające w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A. informują że, są wzburzone i zaniepokojone sytuacją ekonomiczną przedsiębiorstwa a także polityką kadrową, którą stosuje obecny Zarząd Stoczni przy pełnej akceptacji Funduszu Inwestycyjnego Mars, Agencji Rozwoju Przemysłu i Ministra Skarbu Państwa.
W ubiegłym roku Zarząd Stoczni przedstawiał wizje krainy mlekiem i miodem płynącej, gdy dojdzie do skutku połączenie Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu ze Szczecińską Stocznią Remontową „Gryfia” S.A. Powstała Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A., która po pierwszych trzech miesiącach ma problemy z wywiązywaniem się z zobowiązań wobec pracowników i innych dostawców prac oraz towarów. Problemy te polegają między innymi na przesuwaniu i wydłużaniu terminu wypłaty wynagrodzeń pracowników oraz odwlekaniu w dziesiątki dni terminu płatności za usługi. Zarząd wprowadził chaos organizacyjny i zarządczy, polegający na braku konsultacji i uzgodnień ze stroną związkową w zakresie:
- planów dotyczących restrukturyzacji co wiąże się ściśle z przyszłością przedsiębiorstwa i jego pracowników,
- outsourcingu pracowników,
- nieprzestrzegania i naruszania warunków porozumień zawartych w 2013r. ze stroną związkową.
Do działań dezorganizujących pracę przedsiębiorstwa należy zaliczyć:
- wypowiadanie pracownikom umów o pracę z czysto ekonomicznych względów z pominięciem zdrowych zasad polityki kadrowej.
- z premedytacją stosowanie zabiegów socjotechnicznych doprowadzających do eskalowania wrogości pomiędzy społecznościami obu zakładów, obniżaniu motywacji do pracy i braku perspektyw,
- sprzedaży gruntów, które podobnie jak w Szczecinie, zakład w Świnoujściu, z uwagi na obiekty na nich posadowione, będzie zobowiązany dzierżawić od przyszłego właściciela. (przerabia to już zakład w Szczecinie)

fot. iswinoujscie.pl
Nasze pytanie, które kierujemy do osób, którym dobro oraz przyszłość kraju i społeczeństwa leży na sercu, brzmi:
- o czyje interesy dba właściciel Stoczni?
- czy takim zachowaniem i postępowaniem, jak przytoczono wyżej, budujemy przyszłość naszego kraju i społeczeństwa?
- czy omijanie i unikanie wszelkimi sposobami regulacji prawnych to jest sposób na przyszłość?
- czy to są przejawy troski o stan budżetu państwa?
- czy komuś jeszcze zależy na tym, by w Zachodniopomorskim istniał przemysł stoczniowy dostarczający miejsc pracy i rozwoju lokalnej społeczności?
- czy są szanse na to, aby osoby zarządzające były dobierane wg klucza uwzględniającego odpowiednie doświadczenie i umiejętności w zarządzaniu stocznią?
- czy jest szansa na to, że właściciel zatrudni menedżera spełniającego zarówno wysokie standardy korporacyjne jak i rzemiosło stoczniowe, który zadba również o sprowadzenie do Stoczni w Szczecinie i Świnoujściu klientów z dziedziny Offshor?
- jakie efekty uzyskano ze współpracy z firmami konsultingowymi i doradcami poza wypływem dużych środków finansowych na ich obsługę i za pseudo usługę.
Przedstawiciele Zakładowych Organizacji Związkowych występujący w imieniu wszystkich pracowników Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A zwracają się do Pana Premiera z prośbą o podjęcie wszelkich możliwych działań w ramach udzielenia pomocy w rozwiązaniu problemów, które dotykają setek rodzin w Zachodniopomorskim. Pracownicy to nie „słupki”, które można przesuwać w dowolną stronę, aby tylko przed opinią publiczną, prasą i właścicielem, wykazać się pozornymi działaniami i jeszcze bardziej pozornymi oszczędnościami.