iswinoujscie.pl • Poniedziałek [10.03.2014, 11:38:33] • Świnoujście

Polskie LNG Mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

Polskie LNG Mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

fot. Polskie LNG S.A.

Mecenas Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu – takim tytułem szczyci się od niedawna Polskie LNG.

Spółka buduje, a w przyszłości będzie zarządzać pierwszym w naszej części Europy terminalem do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG). Teren budowy świnoujskiego terminalu niemal graniczy z Fortem Gerharda, siedzibą muzeum. Na podstawie podpisanej niedawno trzyletniej umowy Polskie LNG będzie wspierać działalność i rozwój MOW, które jest jedną z największych atrakcji turystycznych Świnoujścia, a jednocześnie ważną placówką edukacyjną.

Polskie LNG Mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

fot. Polskie LNG S.A.

Wspomniana umowa to kolejne potwierdzenie zaangażowania Polskiego LNG w życie Świnoujścia i sprawy istotne z punktu widzenia jego mieszkańców. Jest ona przejawem konsekwentnej realizacji przyjętej przez spółkę polityki budowania dobrosąsiedzkich relacji z lokalną społecznością opartej na efektach dialogu społecznego. Dialog społeczny to proces, w którym inwestor zbiera pytania i oczekiwania interesariuszy (osób i instytucji związanych w jakikolwiek sposób z inwestycją), odpowiada na nie i dopiero na tej podstawie decyduje o wsparciu określonych inicjatyw i celów społecznych.

Polskie LNG Mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

fot. Polskie LNG S.A.

Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu powstało z inicjatywy grupy miejscowych pasjonatów historii. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy zostały uratowane od dewastacji, a po odnowieniu udostępnione do zwiedzania unikatowe XIX-wieczne fortyfikacje oraz mnóstwo eksponatów militarnych (obecnie MOW ma ich w swoich zasobach blisko dwa tysiące).
- W kolekcji są unikaty na skalę światową, jak jedyna w Europie armata PAW 600 albo jedna z kilku zachowanych armata z niemieckiego okrętu podwodnego z okresu II wojny światowej – mówi Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża. – Placówka posiada też unikatową kolekcję źródeł archiwalnych związanych z historią Pomorza Zachodniego i wojskowości. A także takie ciekawostki, jak przenośna generalska toaleta czy 2 tysiące listów miłosnych pisanych przez żołnierza do ukochanej.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/30707/