Szykowane są zmiany w ustawie, które mogą wyłączyć z opodatkowania zbiorniki na terenach przemysłowych i tymczasowe obiekty budowlane. Może to oznaczać, że nie dostaniemy ani grosza za nieruchomości zlokalizowanych na terenie terminala LNG.
Chodzi o projekt ustawy z dnia 4 listopada 2013 roku o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz zmianie niektórych ustaw. Gdyby zmiany udało się wprowadzić w życie, część budowli nie byłaby opodatkowana. Tak może stać się ze zbiornikami ( ale też tymczasowymi obiektami budowlanymi jak np. kioski uliczne czy pawilony sprzedaży). Jeżeli dojdzie do zmian w ustawie i okaże się, że dany obiekt nie jest budynkiem, w rozumieniu prawa budowlanego i jednocześnie nie jest sklasyfikowany w grupie drugiej klasyfikacji środków trwałych, to nie będzie on podlegał opodatkowaniu. Nie będą wtedy opodatkowane np. transformatory, stacje redukcyjno-pomiarowe gazu.
- Rząd wprowadza zmiany, które skutkują mniejszymi wpływami do budżetu - mówi rzecznik prezydenta Robert Karelus.- Jednocześnie zadań, które spoczywają na gminie nie ubywa, ale przybywa. Bardzo liczymy na podatki od nieruchomości z Polskiego LNG i na to, że rząd nie podejmie decyzji skutkującej tym, że możemy ich nie otrzymywać. Już od kilku lat grupom lobbingowym udaje się przeforsowywać u decydentów swoje pomysły, a samorządy mają w tej sprawie niewiele do powiedzenia. Za to wpływy do budżetu są coraz mniejsze .
Rzecznik dodaje, że do takich sytuacji już dochodziło.
- Chociażby w przypadku wód morskich wewnętrznych, kabli oraz budynków zajętych na świadczenia zdrowotne, gdzie w ostatnich latach wprowadzono zwolnienia z podatku lub ustalono najniższe stawki podatku znacznie uszczuplając wpływy do gminnych budżetów – mówi Robert Karelus. - Prezydent Miasta, jako członek Zarządu Związku Miast Polskich zgłosił już, wraz z innymi samorządowcami, swoje uwagi do projektu ustawy. Będzie także rozmawiał na ten temat, w najbliższych dniach, z nowym Prezesem Polskiego LNG.