Miasto chce wymusić na mieszkańcach Karsiborza podpisane umowy z firmą Remondis - pisze nasz Czytelnik.- Według mnie, taką umowę każdy mieszkaniec powinien mieć ze ZWiK ,ewentualnie Urzędem Miasta, a nie prywatna firmą. To miasto ma zapewnić wywóz nieczystości po cenach równych dla wszystkich. Na wywóz szamb, a co za tym idzie "kanalizę mobilną". Miasto umywa ręce od wybudowania stałego podłączenia do sieci kanalizacyjnej, a mieszkańcy płacą jak za "przysłowiowe zboże". Na dzień dzisiejszy 1 metr sześcienny ścieków kosztuje 25 zł (ile na wyspie Uznam????). Od lutego firma Remondis podnosi stawki i tak co rok... Kiedy to się skończy !!! Jaką tym razem niespodziankę szykuje Urząd Miasta mieszkańcom wyspy ?
Czytelnik dodaje, że Prawo Unii Europejskiej regulujące odprowadzanie i oczyszczanie ścieków komunalnych określa dyrektywa Rady 91/271/EWG z 21 maja 1991 r.
Skierowana jest do państw członkowskich, które mają obowiązek osiągnięcia zawartego w niej celu - czytamy dalej w liście.- Dla Polski ustalenia negocjacyjne z Unią Europejską dotyczące środowiska naturalnego przeniesione zostały do traktatu o akcesji. Dokument ten obliguje rząd do wybudowania, rozbudowania lub zmodernizowania oczyszczalni ścieków komunalnych i systemów kanalizacji zbiorczej w aglomeracjach do 2015 r., aby zbierały one wszystkie nieczystości. Do tego czasu powinniśmy też mieć wodę w kranach nadającą się do picia bez gotowania. Jeśli tak się nie stanie, Polska będzie płacić kary.
Do listu odniósł się świnoujski magistrat.
- Nie wiem, skąd takie plotki, że miasto próbuje zmusić do podpisania umów, na odbiór nieczystości płynnych, z konkretną firmą, mieszkańców posiadających szamba - mówi prezydencki rzecznik Robert Karelus.- Zgodnie z ustawą o czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości, który je posiada, zobowiązany jest do zawarcia umowy z dowolnym podmiotem posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Oprócz tego, zgodnie ze wspomnianą ustawą, powinien udokumentować wykonanie tego obowiązku poprzez okazanie takiej umowy oraz dowodów wpłaty za usługi odbioru nieczystości ciekłych.
Na terenie Świnoujścia takie zezwolenie mają: Remondis Szczecin Sp. z o.o. Odział Świnoujście, Firma Handlowo-Usługowa Krzysztof Grabowiecki, toi toi systemy sanitarne sp. z o.o., dixi sp. z o.o., wc serwis Beata Bańska i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. Szczecin.
- Natomiast jeśli chodzi o dyrektywę unijną 01/271/EWG dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych, to obejmuje ona swym zakresem tylko obszary uznane za aglomeracje miejskie, a Karsibór taką nie jest - dodaje prezydencki rzecznik.-
Miasto od dłuższego czasu wdraża jej zapisy, chociażby poprzez budowę oczyszczalni ścieków, budowę nowych sieci kanalizacyjnych. Tylko do 2015 roku powstaną ponad 2 kilometry nowych sieci. Przebudowana zostanie kanalizacja sanitarna w ulicy Chrobrego, zrealizowane będą kolejne etapy w ulicy Krzywej, w przedłużeniu ulicy Energetyków, powstanie nowy syfon kanalizacyjny pod Świną, przebudowane zostaną kolektory sanitarne w trzech newralgicznych obszarach miasta. Nie rezygnujemy również z uporządkowania gospodarki ściekowej poprzez budowę systemu kanalizacji zbiorczej, podciśnieniowej na obszarze wyłączonym z aglomeracji, tzn. wyspie Karsibór.