Pacjenci dializowani ze Świnoujścia i okolic, już od listopada ubiegłego roku cieszą się nową stacją dializ dzięki, której nie muszą już dojeżdżać na zabiegi do odległego o ponad 100 km Szczecina. To jedyny ośrodek leczenia nerkozastępczego w powiecie. Świnoujście było jednym z największych miast na prawach powiatu w Polsce bez stacji dializ. Ośrodek działa i przyjmuje pacjentów już od blisko 2 miesięcy, a 23 stycznia br. odbędzie się uroczyste otwarcie z przedstawicielami lokalnych i wojewódzkich władz.
Przy tej okazji Fresenius Nephrocare Polska, sieć do której należy nowa stacja, chce zwrócić uwagę na profilaktykę chorób nerek wszystkich mieszkańców Świnoujścia i okolic. Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. „O nerkach, mówi się często jako o cichym zabójcy. Choroby tych narządów mogą rozwijać się nawet 20 lat, a pacjent nie zdaje sobie z tego sprawy. Nic go nie boli, a potem nagle trafia na dializy lub na pilną listę do przeszczepu nerki. Tym czasem wystarczy proste badanie moczu i krwi, by wykryć przewlekłą chorobę nerek we wczesnym stadium. Pacjent ma wtedy szansę na pełne wyleczenie” - tłumaczy dr hab. n. med. Marek Myślak, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Świnoujściu. Kampania NEFROTEST, która rozpocznie się o godzinie 13, zaraz po oficjalnym oddaniu i poświęceniu stacji, ma zwrócić uwagę i wyczulić na dbałość o nerki.
Aby przebadać krew podczas NEFROTESTU w Świnoujściu trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji na badania. „Rejestracja pozwoli nam wprowadzić porządek podczas badań. Pacjenci będą przychodzić na konkretną godzinę, by uniknąć niepotrzebnego, długiego oczekiwania w kolejce. Przypominam też, że aby się przebadać, nie trzeba być na czczo.” - mówi Sylwia Ostrowska, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Świnoujściu. Trzeba także pamiętać, że na badania mogą zapisać się tylko osoby od 45. roku życia. Wymagany będzie numer PESEL. Rejestracja będzie przeprowadzana 20 i 21 stycznia br. pod jednym z dwóch numerów telefonów: 515 656 848 i 515 656 858, w godz. 10:00 – 15:00.
W grupie największego ryzyka, zachorowania na niewydolność nerek są osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie, schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą) oraz po 60. roku życia. Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w rodzinie osoby chore na nerki. Właściwie każdy dorosły powinien poddać się raz na rok kontrolnym badaniom nerek.
Świnoujście to już trzydzieste siódme miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od początku akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 25 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badania miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę.
Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Świnoujściu.