Polska Grupa Pocztowa wygrała przetarg na pocztową obsługę sądów i prokuratur. Kontrakt jest na ten i przyszły rok. Obsługą zajmą się agencje i punkty awizacyjne Ruchu oraz InPostu. PGP podpisała z nimi umowy.
Jeśli więc nie będzie nas w domu, w skrzynce czekać będzie na nas awizo z informacją, gdzie mamy odebrać przesyłkę z sądu czy prokuratury. W Świnoujściu są 4 takie miejsca. Po odbiór przesyłki trzeba będzie się przejść do… kiosku przy ulicy Dworcowej 1, sklepu „Małpka” przy Placu Wolności 14, Kompargo przy ul. 11-go Listopada 3A oraz SKOK-u Stefczyka przy ulicy przy ul. Bohaterów Września 9.
Awizo zostawiane jest, tak jak dotąd, dwukrotnie. Jeśli przesyłka z sądu nie zostanie odebrana, sąd uzna, że adresat jest powiadomiony.
Punkty odbioru przesyłek w innych miastach można znaleźć na stronie www.pgpsa.pl
Pomysł budzi sporo kontrowersji. Pierwsza myśl, która się nasuwa, to czy nikt do adresowanych do nas przesyłek nie zajrzy.
- Poczta Polska jest jedyną firmą, która ma niezbędną infrastrukturę, doświadczenie i kompetencje, by w bezpieczny sposób obsługiwać korespondencję nadawaną przez sądy i prokuraturę - uważa Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. - Spółka zaskarżyła do Sądu Okręgowego w Krakowie wyrok Krajowej Izby Odwoławczej w tej sprawie. Wątpliwości wzbudza między innymi możliwość spełnienia przez PGP, która ma realizować to zlecenie, jednego z warunków przetargu, jakim jest wymóg dysponowania placówką pocztową w każdej gminie. Poczta Polska wykorzysta wszelkie, dostępne kroki prawne, by udowodnić swoje racje i przekonać, że obecnie jest jedynym podmiotem mogącym zapewnić bezpieczną realizację tak skomplikowanych zleceń, jak między innymi obsługa polskiego wymiaru sprawiedliwości. Realizacja tak poważnego zlecenia, jakim jest korespondencja z sądów i prokuratur, musi być poparta doświadczeniem, posiadanym zaufaniem do listonoszy i siecią placówek pocztowych w kraju. Taki potencjał posiada Poczta Polska i dzięki temu jest w stanie zapewnić wysoki standard przy świadczeniu usługi powszechnej, czyli dostępnej dla wszystkich obywateli na równych warunkach.