iswinoujscie.pl • Piątek [27.12.2013, 14:48:17] • Świnoujście

Ocalą od zapomnienia polskie rybołówstwo dalekomorskie

Ocalą od zapomnienia polskie rybołówstwo dalekomorskie

fot. BIK UM Świnoujście

Dziś w sali Muzeum Rybołówstwa Morskiego Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Szczeciński” Ryszard Mróz oraz dyrektor muzeum Barbara Adamczewska podpisali deklarację o utworzeniu w Świnoujściu „Centrum ekspozycji i badań nad historią polskiego rybołówstwa dalekomorskiego”.

W uroczystości udział wzięło kilkunastu świnoujskich oficerów, rybaków, którzy pływali na trawlerach Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra”, nieistniejącej już jednej z polskich firm zajmujących się właśnie rybołówstwem dalekomorskim oraz Zastępca Prezydenta Miasta Joanna Agatowska.

Wybór miejsca do podpisania deklaracji nie był przypadkowych, bo to właśnie w Muzeum Rybołówstwa Morskiego powstanie Centrum.

- To pozwoli nie tylko na poszerzenie oferty i działalności edukacyjnej muzeum, ale również stworzenie jedynej kraju placówki, która w tak szerokim aspekcie będzie zajmować się tym tematem – mówi dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego Barbara Adamczewska. – A przy okazji nasza placówka zyska nowoczesną sale muzealną, w której wykorzystywane będą różne, nowoczesne techniki ekspozycyjne.

Ocalą od zapomnienia polskie rybołówstwo dalekomorskie

fot. BIK UM Świnoujście

Historia polskiego rybołówstwa jest fascynująca, bogata, ale zarazem skomplikowana. Nieistniejące już dziś przedsiębiorstwa połowów dalekomorskich „Dalmor” w Gdyni, „Odra” w Świnoujściu oraz „Gryf” i „Transocean” w Szczecinie odegrały ważną rolę w życiu dziesiątek tysięcy ludzi; pracowników tych firm oraz ich rodzin. Przyczyniły się też znacząco do rozwoju gospodarczego Pomorza.

- Szybko upływający czas, zmusza nas do podjęcia zdecydowanych działań w celu zachowania tej historii w pamięci kolejnych pokoleń Polaków – mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz.

- Szacujemy, że przez lata istnienia przedsiębiorstwo połowów dalekomorskich przewinęło się przez nie nawet 250 tysięcy Polaków – dodaje Andrzej Szczodry z Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Szczeciński”. – W tamtych czasach, gdy nasi rodacy nie mogli podróżować po świecie tak swobodnie, jak my dzisiaj, oni – rybacy dalekomorscy poznawali inne kraje, ludzi, kulturę, poznawali świat.

Powstanie „Centrum ekspozycji i badań nad historią polskiego rybołówstwa dalekomorskiego” podzielone będzie na etapy. Pierwszy to przede wszystkim sprawy organizacyjnej oraz przygotowanie projektów inwestycyjnych i badawczych pod kątem nowej edycji środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

- Ale również rozpoczęcie badań nad historią polskiego rybołówstwa dalekomorskiego – dodaje dyrektor muzeum Barbara Adamczewska. – Zbieranie danych, eksponatów, publikacji, wspomnień, potem ich selekcja, porządkowanie, naukowa analiza oraz eksponowanie w naszej placówce.

W drugim etapie, w latach 2016-2020, planowana jest dalsza rozbudowa ekspozycji w oparciu o środki Lokalnej Grupy Rybackiej, muzeum oraz unijne. Wśród najważniejszych inwestycji są przebudowa i doposażenie muzeum, powstanie ekspozycji zewnętrznej w sąsiedztwie placówki oraz budowa skansenu rybackiego w Karsiborze lub Przytorze. To również dalsze prace badawcze.

- Na tym nie koniec – dodaje Barbara Adamczewska. - W kolejnych latach, czyli już po roku 2020, będziemy starali się stale rozwijać nasze centrum, zarówno pod kątem badań, jak i wystawienniczym.

BIK UM Świnoujście

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/29862/