Wielkie zainteresowanie wzbudził odczyt Joanny Pyłat. Do dziś pamiętają o niej w Świnoujściu absolwenci nieistniejącego już Liceum na Warszowie.
fot. Agnieszka Puszcz
Mikołajkowe spotkanie Akademii Każdego Wieku w kawiarni „Sonata” nie wiązało się tym razem z paczkami i wizytą Mikołaja z wielkim czerwonym nosem. Uczestnikom rozdano co prawda słodkie upominki ale największą niespodzianką było spotkanie z trzema niezwykłymi paniami. Gośćmi były Joanna Pyłat z Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (Londyn), 3-krotna medalistka londyńskiej paraolimpiady w kolarstwie – Anna Harkowska oraz Barbara Napiórkowska-Jończyk, nauczycielka, która od kilku lat wyspecjalizowała się w rzadko spotykanej technice zdobniczej decoupage’u.
Wielkie zainteresowanie wzbudził odczyt Joanny Pyłat. Do dziś pamiętają o niej w Świnoujściu absolwenci nieistniejącego już Liceum na Warszowie.
fot. Agnieszka Puszcz
Jej specjalizacją i życiową pasją jest historia ale od czasu wyjazdu do Londynu realizuje tam badania nad losami polskich emigrantów. Od 2007 do 2012r. była wicedyrektorem Instytutu Kultury Europejskiej PUNO w Londynie, a od 2012r prodziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych oraz kierownikiem Zakładu Badań nad Emigracją PUNO. Jest także członkiem Światowej Rady Badań nad Polonią, Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie i Polskiego Towarzystwa Historycznego im. gen. Grota Roweckiego w Lesznie.
fot. Agnieszka Puszcz
W latach 2005-2010 była wolontariuszem Instytutu i Muzeum gen. W. Sikorskiego w Londynie. Autorka książki: Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO), Pułtusk – Londyn, 2010r., współredaktorka i współautorka książki: General Władysław Anders soldier and leader of the free Poles in exile, Londyn 2008, edited by Joanna Pyłat, Jan Ciechanowski, Andrzej Suchcitz. Jej opracowania stanowiły bazę dla rządowych dokumentów programów Polsce i Anglii. Tym razem przygotowała wykład pt. wspólczesna emigracja Polska i jej problemy – relacja z badań Zakładu Badań nad Emigracją PUNO. Choć jest naukowcem, o swoich spostrzeżeniach dotyczących życia polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii mówiła w sposób przystępny, odwołując się do przykładów.