iswinoujscie.pl • Piątek [29.11.2013, 15:30:39] • Świnoujście
Świnoujskie obchody 95 rocznicy utworzenia polskiej Marynarki Wojennej

fot. Marcin Purman
„Dzisiejsze święto jest stosownym momentem do złożenia hołdu tym, którzy budowali i rozwijali Polską Marynarkę Wojenną” – tymi słowami dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirał Krzysztof Teryfter, zainaugurował wczoraj obchody 95 rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej w Świnoujściu.
W Świnoujściu uroczystości 95. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej rozpoczęły się w czwartek, 28 listopada, o godzinie 08:00. Podczas uroczystej zbiórki stanów osobowych jednostek flotylli w Porcie Wojennym Świnoujście, podniesiona została na okrętach wielka gala banderowa. Odczytano rozkazy okolicznościowe a zasłużonym marynarzom i pracownikom wojska przyznano wyróżnienia oraz wręczono medale za „Zasługi dla Marynarki Wojennej RP”, „Odznaki pamiątkowe Marynarki Wojennej RP” oraz odznaki tytułu honorowego „Zasłużony Żołnierz RP”. Chor. Marcina Szkutnika z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych odznaczono statuetką „Podoficera Roku” 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

fot. Marcin Purman
Specjalny dyplom uznania Szefa Inżynierii Wojskowej gen. bryg. Bogusława Bębenka otrzymali: Patrol Rozminowania Grupy Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców, dowódca Grupy Nurków Minerów 12. dTR kpt. mar. Adam Pociecha oraz dowódca Patrolu Rozminowania 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa mł. chor. Radosław Koronka. Dyplomy te są uhonorowaniem wyróżniającej się pracy w realizacji zadań związanych z oczyszczaniem terenów z przedmiotów niebezpiecznych w mijającym roku.
O godzinie 10.00 w Kaplicy Garnizonowej odprawiona została msza święta w intencji kadry, marynarzy i pracowników wojska flotylli, z udziałem kompanii honorowej 8. FOW i pocztów sztandarowych służb mundurowych oraz kół i stowarzyszeń kombatanckich. Rozegrany został także turniej piłki siatkowej o puchar dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, który zwyciężyła reprezentacja 12. dywizjonu Trałowców
Dzisiaj (piątek, 29. listopada) o godzinie 18.00, w Sali Miejskiego Domu Kultury odbędzie się Koncert Galowy z okazji 95 rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP. Wystąpi w nim Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia oraz zaproszeni soliści Opery na Zamku w Szczecinie.

fot. Arkadiusz Dwulatek
Rolę Marynarki Wojennej często postrzega się przez pryzmat obrony morskiej granicy państwa i utrzymania panowania na polskich obszarach morskich. Jednak to tylko część zadań, które MW wykonywałaby podczas kryzysu czy klasycznego konfliktu. Zadania Marynarki Wojennej zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości wiążą się głównie z zapewnieniem bezpieczeństwa polskich interesów gospodarczych oraz z naszym wkładem w bezpieczeństwo ekonomiczne Europy w ramach NATO, UE i innych porozumień międzynarodowych. Chodzi tutaj o konieczność działań zarówno narodowych, jak i sojuszniczych, przede wszystkim w zakresie osłony morskich szlaków komunikacyjnych, zwłaszcza tych którymi transportowane są surowce strategiczne i towary, monitoringu bezpieczeństwa żeglugi, operacji pokojowych, zwalczania terroryzmu oraz wczesnego wykrywania symptomów zagrożeń od strony morza. Inaczej mówiąc bezpieczeństwo na Bałtyku pozwala choćby na to, aby w polskich portach przeładowywano rocznie około 50 milionów ton ładunków. Poprzez ciągłe szkolenie Marynarka Wojenna utrzymuje gotowość do reagowania wobec zagrożeń mogących wystąpić na wodach terytorialnych, wyłącznej strefy ekonomicznej, czy wszędzie tam, gdzie poruszają się jednostki transportu morskiego. MW jest także kluczową częścią krajowego systemu ratowania życia na morzu SAR. Bez Marynarki Wojennej nie byłoby polskich map morskich, czy innych pomocy nawigacyjnych, które opracowuje Biuro Hydrograficzne MW. Siły Marynarki Wojennej pomagają także w ciągłym monitoringu ekologicznym wód Bałtyku oraz wspierają akcje usuwania skutków klęsk żywiołowych. Specjalistyczne okręty, nurkowie-minerzy oraz saperzy unieszkodliwiają niebezpieczne obiekty zalegające od II wojny światowej na dnie Bałtyku oraz w strefie brzegowej. MW prowadzi także akcje saperskie na akwenach śródlądowych, niejednokrotnie z dala od wybrzeża.
oficer prasowy 8.FOW
kpt. mar. Monika Trzcińska
Foto: Marcin Purman, Arkadiusz Dwulatek