Po ostatnich tragicznych wydarzeniach w Jankowie Przygrodzkim mieszkańcy Świnoujścia i powiatu kamieńskiego zastanawiają się, na ile bezpieczne są rury gazowe, które biegną w pobliżu ich domów. Boją się powtórki wydarzeń, o których mówi teraz cała Polska. Zapytaliśmy Gaz-System o zabezpieczenie gazociągów. Rzecznik prasowy spółki Małgorzata Polkowska odsyła nas do komunikatu prasowego zamieszczonego na stronie Gaz-Systemu.
Zgodnie z decyzją Urzędu Regulacji Energetyki (koncesja na przesyłanie paliw gazowych), GAZ-SYSTEM S.A. jest zobowiązany do spełnienia technicznych warunków przesyłania paliw gazowych określonych w odrębnych przepisach, w szczególności do utrzymywania obiektów, instalacji i sieci w należytym stanie technicznym, umożliwiającym przesyłanie paliw gazowych w sposób ciągły i niezawodny, przy zachowaniu obowiązujących przepisów określających wymogi techniczne, jakościowe i ochrony środowiska - czytamy w komunikacie.- Parametry pracy sieci przesyłowej w zakresie przepływu i ciśnienia są zdalnie monitorowane w sposób ciągły (24 godziny na dobę), przez służby odpowiedzialne za ruch w systemie tj. Oddziałową i Krajową Dyspozycję Gazu.
Czynności eksploatacyjne związane z utrzymaniem systemu przesyłowego są realizowane w oparciu o obowiązujące przepisy oraz wewnętrzny zbiór procedur i instrukcji eksploatacji sieci przesyłowej. Zgodnie z Procedurą „Warunki techniczne eksploatacji sieci przesyłowej” podstawowe czynności kontrolne trasy gazociągu i części nadziemnej wykonywane są co najmniej jeden raz w kwartale. Należą do nich między innymi kontrola gazociągu z powietrza (tzw. obloty), kontrola trasy i uzbrojenia nadziemnego (zespoły zaporowo upustowe, kolumny, słupki znacznikowe), kontrola pracy urządzeń ochrony przeciwkorozyjnej. Ponadto, co najmniej raz do roku wykonywane są badania i pomiar głębokości posadowienia gazociągu. Kolejne prace to czynności sprawdzające i przeglądowe zamontowanej armatury odcinającej na części liniowej, realizowane zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową producenta. Wszystkie powyższe czynności są planowane w rocznych harmonogramach prac i realizowane są przez służby własne operatora. Na podstawie tak wykonanych zadań i rejestrowanych w trakcie roku zdarzeń dla każdego gazociągu sporządzana jest roczna ocena stanu technicznego. Jej wyniki rekomendują gazociąg do dalszej eksploatacji, bądź zalecają przeprowadzenie prac remontowych lub modernizacyjnych.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. to spółka strategiczna dla polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Do 2014 r. wybuduje ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Rozbudowa sieci gazociągów może stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe integrującego rynki gazu ziemnego w krajach Europy Środkowej. Inwestycje zrealizowane przez Gaz-System S.A. oraz usługa wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim pozwoliły na istotne poprawienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, poprzez zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni do 43% realizowanego importu (do 2011 r. było to 9%)- czytamy w komunikacie Gaz-Systemu.