iswinoujscie.pl • Niedziela [20.10.2013, 11:28:03] • Świnoujście

Chcą wspólnie z Polakami świętować 250-lecie Świnoujścia

Chcą wspólnie z Polakami świętować 250-lecie Świnoujścia

fot. iswinoujscie.pl

W sobotę, 19 października świnoujski Jazz Club odwiedzili goście z Niemiec. Na zaproszenie Darka Ryżczaka - gospodarza popularnej „Centrali”, w sali „Sceny” spotkali się członkowie Stowarzyszenia Historycznego Heringsdorf. Wieczór poświęcony został cesarskiej historii wyspy Uznam, szczególnie postaci cesarza Wilhelma II. Przy okazji jednak dowiedzieliśmy nieco więcej o działalności stowarzyszenia.

Cesarz Wilhelm II to postać, która odcisnęła szczególne piętno na historii wyspy Uznam i jej okolic. Bywał tutaj często, był zapalonym myśliwym, a okoliczne lasy obfitowały w jego czasach w dziką zwierzynę. Uwielbiał tutaj właśnie wypoczywać ale też chlubił się poddaną mu flotą wojenną, niejednokrotnie osobiście wizytował okręty przy kei, a nawet wypływał na morze.

Gawędę poprowadził przewodniczący Stowarzyszenia Historycznego Heringsdorf – Fritz Spalink. Swoją opowieść zilustrował slajdami z archiwalnych fotografii przedstawiających cesarza w Świnoujściu; na pokładzie okrętu, odbierającego paradę marynarzy na nabrzeżu, witanego przez setki mieszkańców miasta.

Okazuje się, że na podobne spotkania możemy liczyć w najbliższych miesiącach jeszcze nie raz. W związku ze zbliżającą się rocznicą wielkiego jubileuszu 250-lecia miasta Świnoujścia, członkowie stowarzyszenia już dziś chcą spotykać się , wspominać. Od dłuższego czasu gromadzą także archiwalia dotyczące historii miasta.

Jak zdradził nam przewodniczący, stowarzyszenie jest już po wstępnych rozmowach z prezydentem miasta, który jest podobno otwarty na współpracę. Strona niemiecka liczy także na współpraca z polskimi szkołami. Niemcy chwalą sobie bardzo współdziałanie z mieszkańcami miasta takimi jak choćby dr Józef Pluciński, który przez wiele lat zgromadził bezcenną wiedzę na temat historii miasta.

Strona niemiecka liczy, że w organizację wspólnych obchodów 250-lecia miasta włączy się również aktywnie młodzież po polskiej i niemieckiej stronie wyspy. Opowieściom historycznym z zainteresowaniem przysłuchiwał się m.in. Klaus Kotwitenborg. Były burmistrz Heringsdorfu jest współautorem kilku wielkich polsko-niemieckich inwestycji trans granicznych. Obecnie wierzy, że integracja wyspy to proces, który dopiero się zaczął i ma przed sobą wielką przyszłość. Wzajemne poznawanie sąsiadów, wiedza historyczna mogą się temu dobrze przysłużyć. Podobnie uważa Andrzej Lemandowicz-burmistrz gminy Tolkmicko. Jego także spotkaliśmy w sobotę w Scenie. O jednym z jego pomysłów dla Świnoujścia i o urokliwej ziemi , na której gospodarzy napiszemy w osobnym artykule.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/28974/