Chodzi o niszczejący od lat zabytkowy budynek nr 15 stojący przy ul. Jachtowej (po prawej stronie od wejścia do portu). Obiekt jest pod opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na jego adaptację miasto dostało prawie 500 tys. złotych od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007- 2013.
- W konkursie mogły startować tylko porty jachtowe należącego do Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Warto zaznaczyć, że nasz świnoujski projekt został uznany za najlepszy ze wszystkich złożonych do konkursu - mówi Joanna Agatowska, zastępca prezydenta Świnoujścia.
Całkowita wartość projektu to 1,7 mln złotych. Oprócz dotacji, ponad milion złotych pochodzić będzie z budżetu miasta.
Administrator mariny Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz" w drodze przetargu wyłonił już inwestora zastępczego. Została nim szczecińska spółka NBQ. Kolejnym krokiem będzie przetarg na wykonawcę adaptacji, którego wyłoni inwestor zastępczy.
Prace przy adaptacji budynku nr 15 mają zakończyć się jesienią przyszłego roku. Na terenie świnoujskiej przystani jest już co prawda jeden taki obiekt (na lewo od wejścia do portu), ale nasza marina po zakończonej modernizacji zwiększyła ilość miejsc postojowych do ponad trzystu. Stąd też dodatkowy obiekt jest potrzebny dla wygody żeglarzy cumujących po drugiej stronie.
W zaadaptowanym budynku stojącym wzdłuż ulicy Jachtowej będą natryski, toalety, pomieszczenia sanitarne dla żeglarzy, w tym także osób niepełnosprawnych. Oprócz tego, swoje pomieszczenie będzie miał bosman mariny.
Kolejnych sześć obiektów, do czasu ich zagospodarowania, zostanie zabezpieczonych przed niszczeniem. Wykonawca, świnoujska Spółdzielnia Rzemieślnicza "Remobud" ,zaczął już prace. W poszczególnych budynkach -w zależności od potrzeb- prace polegać będą m.in. na rozebraniu pokrycia dachowego w sposób umożliwiający jej ponowne wbudowanie łącznie z segregacją na nadające się do ponownego wbudowania, rozebranie pozostałości obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych oraz elementów drewnianych: desek wiatrowych, desek okapowych, desek czołowych i zamontowanie nowych i wstawienie w ich miejsce nowych, przemurowaniu rozluźnionych cegieł w kominach w odcinkach powyżej połaci dachowej, naprawa stolarki okiennej, usunięciu roślinności, uzupełnieniu okapów z cegły klinkierowej, zdemontowaniu uszkodzonych drewnianych belek stropowych, wzmocnieniu zagrożonych ścian.
- Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku i będą kosztowały prawie 600 tys. złotych.- informuje Ryszard Teterycz, główny specjalista ds.technicznych OSiR Wyspiarz.
Przypomnijmy, że Basen Północny, w którym dziś znajduje się nowoczesna marina, to jeden z tych terenów w naszym mieście, które przez niemal pół wieku zajmowały wojska radzieckie. W 1993 roku nastąpiło wyprowadzenie Armii Czerwonej z naszego kraju, a więc i Świnoujścia. Mimo to, Basen Północny jeszcze przez długie lata pozostawał zapuszczony i niewykorzystywany. Dopiero kilka lat temu miasto zaczęło inwestować w ten teren. Dziś jest to nie tylko nowoczesna, jedyna w Polsce marina morsko-śródlądowa, ale także największa na naszym wybrzeżu.
- Byłem w wielu marinach, ale ta w Świnoujściu jest jedną z najładniejszych i najbardziej funkcjonalnych - to słowa jednego z najlepszych polskich żeglarzy kpt. Krystiana Szypki.
BIK UM Świnoujście