Oznakowanie roweru daje możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych na rowery.
Procedura znakowania polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu "engrawer" oznaczenia składającego się z liter i cyfr, rejestracji w bazie danych Policji oraz wydaniu właścicielowi potwierdzenia oznakowania roweru jako poświadczenia rejestracji w tej bazie. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikroudarowa technologia "engrawera" pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału, wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.
W przypadku utraty takiego roweru, pojazd jest poszukiwany na terenie całego kraju, na podstawie nadanych numerów można łatwo ustalić jednostkę policji, w której został oznakowany. Oznakowanie zwiększa więc szanse na jego odzyskanie.
Znakowanie odbywa się na podstawie:
- dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
- dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży.
Rzecznik prasowy KMP w Świnoujściu
asp. Beata Olszewska