iswinoujscie.pl • Sobota [14.09.2013, 13:43:51] • Świnoujście

Amerykanie widzą u nas biznes

Amerykanie widzą u nas biznes

fot. Sławomir Ryfczyński

Amerykańskie firmy interesują się gazoportem – przyznawał niedawno w Polskim Radiu Szczecin amerykański ambasador. Potwierdza to Maciej Mazur z Polskiego LNG. Polska, dzięki powstającemu w Świnoujściu pierwszemu terminalowi w tej części Europy, będzie mogła importować gaz ze Stanów Zjednoczonych.

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku na świecie, co wpłynie na realną dywersyfikację dostaw tego surowca do Polski. Ta inwestycja to jeden z największych i najważniejszych projektów infrastrukturalnych na rzecz poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski, uznany przez rząd za inwestycję strategiczną dla gospodarki kraju.

- Po oddaniu terminalu LNG w Świnoujściu Polska uzyska dostęp do globalnego rynku LNG, co wpłynie na poprawę pozycji w procesie negocjacji dostaw gazu ziemnego oraz zwiększy liczbę źródeł, z których możliwy będzie import surowca - mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG S.A. - Kierunkiem z którego coraz bardziej prawdopodobny jest import gazu jest kierunek amerykański.

Maciej Mazur dodaje, że eksploatacja złóż gazu łupkowego radykalnie obniżyła ceny błękitnego surowca na rynku amerykańskim. Rewolucja łupkowa umożliwia gospodarce USA wychodzenie z recesji. Stany Zjednoczone z państwa importera stają się powoli krajem eksporterem gazu. Według szacunków przez najbliższe 20 lat Amerykanie będą mogli eksportować średnio 60 mln m3 gazu dziennie. Pozwoli to na sprzedaż za granicę ok. 8 proc. dziennej produkcji gazu w USA. Obecnie w Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja nie czy ale kiedy ma rozpocząć się "eksportowa rewolucja".

- Administracja prezydenta Baracka Obamy wydała do tej pory trzy pozwolenia na eksport gazu do krajów z którymi Waszyngton nie ma podpisanej umowy o wolnym handlu. W 2011 roku jako pierwszy zgodę na eksport gazu dostał terminal LNG Sabine Pass w Luizjanie. W tym roku wydano pozwolenie na wywóz błękitnego paliwa z terminalu Freeport w Teksasie. Zaledwie kila miesięcy po tym wydano kolejne, trzecie pozwolenie na eksport surowca z Lake Charles w Luizjanie - wylicza przedstawiciel Polskiego LNG.- Na wydanie decyzji czeka jeszcze kolejnych 20 projektów złożonych do Federalnej Komisji Regulacji Energetyki. Wiele europejskich firm jest zainteresowanych kupnem gazu z Ameryki, np. brytyjski dystrybutor gazu Centrica już w marcu br. podpisał umowę na dostawy gazu LNG z USA od 2018 roku.

Jak informuje Maciej Mazur, możliwość importu LNG z USA może przyspieszyć zawarcie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

- Rozmowy pomiędzy stronami rozpoczęły się w lipcu br. i szacuje się że mogą zakończyć się w przyszłym roku. Polska, dzięki powstającemu w Świnoujściu pierwszemu terminalowi w tej części Europy będzie mogła importować gaz ze Stanów Zjednoczonych, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale też całej Europy Środkowo – Wschodniej – podsumowuje przedstawiciel Polskiego LNG.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/28501/