iswinoujscie.pl • Niedziela [01.09.2013, 23:15:28] • Polska

Język angielski traci na znaczeniu Rynek korepetycji w Polsce – Raport 2013

Coraz mniej osób dokształca się w Polsce z języka angielskiego i matematyki. Na rynku korepetycji widać już pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego. Ceny lekcji po raz pierwszy od 3 lat zaczęły rosnąć. Panujący dotąd kryzys przyczynił się do powstania nowej grupy korepetytorów: osób z doświadczeniem w nauce określonych przedmiotów ścisłych, których godzinowa stawka wynosi ponad 40 zł.

Takie wnioski można wyciągnąć po lekturze raportu, jaki przygotował na temat rynku korepetycji portal Ekorki.pl.

Portal Ekorki.pl to jeden z największych i najstarszych serwisów w polskim Internecie, który kojarzy prywatnych nauczycieli z osobami poszukującymi korepetycji. Obecnie na portalu jest zarejestrowanych 38 tys. osób prowadzących zajęcia ze 139 przedmiotów. Statystyczny korepetytor to kobieta (68%) w wieku około 28 lat. Jak zauważają twórcy raportu, grono nauczycieli to głównie wyż demograficzny z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Coraz rzadziej dorabiają sobie w ten sposób młodzi ludzie w wieku do 25 lat. Jeszcze w roku 2008 51% wszystkich korepetytorów nie skończyło 25. roku życia. Teraz to tylko 11% ogółu badanych. Częściej dorabiają sobie osoby, które skończyły już 25 lat, a nie osiągnęły jeszcze 30. W tym przedziale mieści się ponad 45% wszystkich korepetytorów. Najszybciej jednak rośnie odsetek prywatnych nauczycieli, którzy urodzili się w epoce Gierka i mają teraz pomiędzy 30 a 40 lat. Jeszcze w 2006 roku w tym przedziale wiekowym znajdowało się zaledwie 10% ogółu korepetytorów. Przed rokiem - ponad 27%. Teraz to już 35% wszystkich nauczycieli zarejestrowanych na portalu.

Pokaźny spadek wśród najpopularniejszych przedmiotów, z jakich się dokształcamy, zaliczyły język angielski i matematyka. Choć w dalszym ciągu okupują one ścisłą czołówkę rankingu, to zmniejszył się dystans do trzeciego na liście j. niemieckiego z kilkunastu punktów procentowych jeszcze przed rokiem do zaledwie kilku w 2013.


Kolejne miejsca w zestawieniu niezmiennie od początku tworzenia raportu (czyli od 2006 roku) zajmują chemia, fizyka, j. polski i j. francuski. Do pierwszej 16 -tki po roku niebytności powróciła (kosztem języka polskiego dla cudzoziemców) statystyka. Na liście najczęściej poszukiwanych korepetycji spada liczba przedmiotów humanistycznych. W zeszłym roku było ich 10, teraz jest 9.

Od lat największy rynek korepetytorów stanowi województwo mazowieckie. Stąd pochodzi co trzeci nauczyciel, z czego zdecydowana większość deklaruje jako obszar swojej pracy Warszawę. Podobna sytuacja występuje w pozostałych częściach kraju, gdzie zapotrzebowanie na prywatnych nauczycieli skupia się głównie w stolicach regionów. O ponad połowę mniej korepetytorów niż na Mazowszu jest w województwie śląskim, małopolskim i wielkopolskim. Powyższe regiony to od początku tworzenia raportu największe zagłębia tego typu specjalistów w Polsce. W tym roku najmniejszy udział w rynku korepetycji stanowią województwa lubuskie, warmińsko-mazurskie, opolskie, świętokrzyskie i podlaskie (każde z udziałem poniżej 1% ogółu) .

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/28351/