iswinoujscie.pl • Poniedziałek [26.08.2013, 22:56:03] • Świnoujście

Dorota Warakomska-kobieta zakochana w drodze

Jej miłość ma numer 66. Napisała o niej książkę. Aby mogła powstać autorka przemierzyła 20 tysięcy kilometrów najsłynniejszą drogą Ameryki. To nie była jednak zwykła przejażdżka po asfalcie. W tej drodze spotykała się z najciekawszymi mieszkańcami, zaglądała do miejsc z historią i słuchała, Słuchała, słuchała. Jeśli ktoś kiedyś zadawał sobie pytanie co się działo czołową reporterką „Wiadomości TVP od czasów gdy rozstała się z naszą telewizją – to dzięki Famie już wie. Spotkanie z Dorotą Warakomską odbyło się w poniedziałek 26 sierpnia w galerii Miejsce Sztuki 44 w ramach cyklu Famy pt. Miejsca Literatury.

Bohaterka poniedziałkowego spotkania. Od 1997 do 2001 pracowała jako stała korespondentka TVP w Stanach Zjednoczonych. Przeprowadziła wywiady m.in. z George’em W. Bushem, Hillary Clinton, Madeleine Albright, obsługiwała mediowo dla Telewizji Polskiej pielgrzymkę Jana Pawła II na Kubę. Potem wyruszyła w podróż swojego życia. To nie była podróż w jedną stronę. Ale wciąż wzdłuż tej samej drogi. Słynnej drogi 66, która połączyła wschodnie i zachodnie wybrzeże USA po przekątnej. W tej reporterskiej wyprawie stała się niemal mieszkańcem sześćdziesiątej szóstej. Dołączyła do niesamowitej społeczności ludzi połączonych drogą. Poznała zwykłych mieszkańców i tak niezwykłych jak choćby szeryf Joe Arpaia, zwany najtwardszym szeryfem Ameryki. To on powiedział o skazanych w Phoenix;
-„Chcę, aby znienawidzili więzienia tak mocno by nigdy już do niego wrócili…”

Podróż drogą 66 stała się pretekstem do ukazania w Polsce społeczeństwa amerykańskiego jakiego nie znamy z przekazu medialnego. Można powiedzieć –Ameryki z ludzką twarzą. Słuchacze długo nie chcieli rozstać się z Warakomską. Pytania dotyczyły zarówno jej życia zawodowego jak i oceny zjawisk zachodzących we współczesnym świecie.
-„To wspaniale, że macie tu „Famę”- mówiła pytana o ocenę letniego Świnoujścia. Sama też jest obserwatorem i „kibicem” festiwalowych imprez.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/28258/