Przygotowania do Famy trwały przez wiele miesięcy. Eliminacje kandydatów do występu w Świnoujściu odbyły się w Częstochowie, Krakowie, Radomiu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Równolegle organizatorzy z Akademickiego Biura Kultury i Sztuki Alma Art starali się o finansowe spięcie przedsięwzięcia. Dysponując nieporównywalnie niższym budżetem niż np. Karuzela Cooltury udało im zorganizować potężne warsztaty artystyczne, w których młodzi artyści mają szansę podczas wakacji szlifować swoje umiejętności . Nie zamierzają się przy tym zamykać w ciasnych „kanciapach” lecz chcą dodać kolorytu letniemu kurortowi. Największej plenerowej aktywności możemy oczekiwać ze strony uczestników sekcji animacji kulturalnej, w ramach której działać będzie projekt „Fama Udomowiona”.
Organizatorzy Famy są szczególnie zadowoleni z faktu, że powiodły się starania o sfinansowanie projektu „Miejsca Literatury”. To jeden z wielkich atutów tegorocznego festiwalu, Miejsca Literatury odbywać się w miejscu sztuki44. Rangę wydarzenia nadają mu już same nazwiska jakie pojawią się podczas spotkań autorskich. Opiekę artystyczną nad tegorocznym warsztatem literackim objął poeta, prozaik i scenarzysta Darek Foks. Na Famie będzie także niejedna okazja do spotkania , rozmowy i polemiki z Robertem Klimko-Dobrzanieckim, Januszem Rudnickim, Andrzejem Stasiukiem i innymi znaczącymi postaciami.
FAMA 2013 nie zapomni o najmłodszych. Cieszący się od lat wielkim zainteresowaniem cykl imprez „Fama – dzieciom” będzie kontynuowany. Festiwal ma także pojawia ć się w centrum miasta. Jako jedna ze scen wykorzystany będzie deptak przy Placu Wolności. Koncert finałowy tegorocznej Famy reżyserować będzie Jerzy Jan Połoński. Tytuł spektaklu finałowego (30 sierpnia w amfiteatrze) to „Fama na kryzys”. Iswinoujscie.pl relacjonować będzie przygotowania i relacjonować wydarzenia tegorocznej Famy.