iswinoujscie.pl • Środa [21.08.2013, 19:02:06] • Świnoujście

Mamy problem z osadami

Mamy problem z osadami

fot. Sławomir Ryfczyński

Dlaczego z kranów w naszych domach płynie nieraz ściek zamiast czystej wody? Jak miasto radzi sobie z awariami sieci wodociągowej? Specjalnie dla Czytelników iswinoujscie.pl wypowiada się w tej sprawie Adam Makieła, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Zdaniem prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Adama Makieły liczba przerw w dostawie wody w Świnoujściu jest nie tylko nie większa niż w innych miastach, ale przerwy takie trwają u nas znacznie krócej niż gdzie indziej.

- Przerwy w dostawie wody są immanentną częścią funkcjonowania wodociągów – uważa prezes.- Mają one różne przyczyny i charakter, np. awarie sieci, prace planowe wykonywane na czynnej sieci, płukanie sieci, awarie przyłączy, włączanie nowych przyłączy do sieci, remonty i awarie wewnątrz budynków. Każdorazowo przy tego rodzaju zjawiskach występuje tzw. „zerwanie” strumienia wody. Ponowne uruchomienie tego strumienia w mniejszym lub większym stopniu powoduje naruszenie osadów odkładających się zawsze w rurociągach. Zakres tego naruszenia może być różny i zależy od bardzo wielu czynników, ale generalnie uzależniony jest od stopnia zanieczyszczenia rurociągu oraz prędkości i kierunku napływu nowego strumienia wody.

Jak informuje ZWiK, w gminie Świnoujście duża część sieci wodociągowej pracuje w tzw. systemie pierścieniowym. Jest to korzystne dla odbiorców, bo przy awarii sieci można zasuwami wydzielić określony odcinek i zapewnić napływ wody z drugiego kierunku.

- Pozwala to w dużym stopniu na ograniczenie ilości odbiorców dotkniętych skutkami przerwy w dostawie wody - wyjaśnia Adam Makieła.- Jako przykład może tu służyć awaria- opisywana także w państwa portalu informacyjnym - gdzie zalane zostało skrzyżowanie ulic Wilków Morskich i ul. Grunwaldzkiej, a żaden odbiorca nie został odcięty od dostaw wody. Jednakże funkcjonowanie ww. systemu pierścieniowego niesie ze sobą niestety również inny aspekt, a mianowicie odwrócenie kierunku ruchu wody, przy którym szczególnie odczuwalne jest zrywanie osadów.

Zrywanie osadów występuje również niezależnie od ZWiK przy remontach i naprawach prowadzonych w sieciach wewnętrznych, kiedy następuje zamknięcie dopływu wody, a potem jego otwarcie. O tych pracach ZWiK nie jest często informowany. Jednak mieszkańcy kojarzą wszelkie awarie czy zanieczyszczenia wody ze spółką i oczekują wyjaśnień od pogotowia technicznego ZWiK.

Adam Makieła wypowiedział się też na temat modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej.

- Na dzień dzisiejszy nie ma ograniczeń w zakresie remontu czy budowy nowych instalacji – przyznaje- występuje jednak jeden- niewątpliwie niekorzystny- aspekt: koszty inwestycji, remontów i modernizacji wpływają na ceny wody i ścieków.

W najbliższym czasie planuje się przebudowę wodociągu i przyłączy w ul. Roosevelta, przebudowę wodociągu na ul. Odrzańskiej, budowę sieci wodociągowej od ul. Łąkowej i w ul. Skandynawskiej, przebudowę wodociągu w ulicy Czerskiej, od Sosnowej do Barlickiego, budowę sieci wodociągowej od Sztormowej, budowę sieci wodno-kanalizacyjnej w ulicy bocznej od ul. Zalewowej, budowę sieci wodociągowej w ul. Słonecznej, wymianę sieci wodociągowej z przyłączami w Chełmskiej i Olsztyńskiej, od Bydgoskiej do Rycerskiej, budowę sieci wodno-kanalizacyjnej w ulicy bocznej od ul. Zalewowej

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/28019/