Rozbudzenie społecznego ducha nie wiąże się wyłącznie z kolejnymi miejscami pracy, ale przede wszystkim wyzwoleniem uśpionego dotychczas kapitału społecznego samych zainteresowanych jak i ich otoczenia. Dlatego tak istotna jest debata całego środowiska ekonomii społecznej nad najważniejszymi wyzwaniami i przeszkodami jakie stoją przed tym sektorem. W tym celu od 6 lat rokrocznie organizowane są Ogólnopolskie Spotkania Ekonomii Społecznej.
OSES 2013
Wydarzenie to gromadzi przedstawicieli przedsiębiorstw społecznych, Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, kreatorów polityki i nowych rozwiązań w zakresie rozwoju ekonomii społecznej. Do tej pory spotkania miały miejsce w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Lublinie. OSES 2013 odbędzie się 19-20 września br. w Szczecinie. Tegoroczny OSES zostanie podzielony na dwie części. Pierwszego dnia o dotychczasowych dokonaniach w zakresie ekonomii społecznej powie Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Przybliżona zostanie także zależność między ekonomią społeczną a rynkiem pracy i gospodarką. Zostaną również poruszone kwestie finansowania i wsparcia rozwoju podmiotów społecznych. – Będziemy chcieli przedstawić innowacyjne instrumenty rozwoju przedsiębiorczości społecznej takie jak franczyza społeczna, venture kapitał, crowdfunding, obligacje społeczne czy rynek giełdowy dla przedsiębiorstw społecznych – tłumaczy Jacek Ostrowski, prezes Fundacji Fundusz Współpracy. Drugi dzień będzie miał charakter warsztatów i targów, podczas których zostaną zaprezentowane przedsiębiorstwa społeczne z Polski i zagranicy. Tematyka warsztatów będzie obejmowała cały wachlarz zagadnień związanych ze sprawnym prowadzeniem przedsiębiorstw społecznych – od zarządzania zasobami ludzkimi do współpracy z dziennikarzami i wykorzystaniem Social Mediów.
Drugi dzień spotkania to również panele dyskusyjne m.in. sesja organizowana przez Caritas Szczeciński, dotycząca kościołów jako animatorów przedsiębiorczości społecznej lub wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskusja na temat szans rozwoju dla obszarów wiejskich dzięki przedsiębiorczości społecznej.
Nowe rozwiązania w zakresie ekonomii społecznej
Ogólnopolskie Spotkania Ekonomii Społecznej są organizowane przez Fundację Fundusz Współpracy w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”. Współorganizatorami lokalnymi jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość ze Szczecina. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy artystów, dziennikarzy i historyków, którzy prowadzą działania na rzecz społeczności lokalnych, poprzez organizację wystaw, seminariów oraz wspólnych projektów.
Celem OSES jest integracja środowiska ekonomii społecznej, wymiana doświadczeń, idei oraz kreowanie nowych rozwiązań. Ważnym punktem spotkania będzie budowa sieci kooperacyjnych oraz prezentacje przedsiębiorców społecznych i ich oferty. – Podczas OSES chcemy pokazać różne oblicza przedsiębiorczości społecznej zarówno w zakresie obszarów działania jak i grup ją tworzących – dodaje Jacek Ostrowski.
Ideą OSES 2013 jest również kreowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstw społecznych, które tworzą nowe miejsca pracy, a przez to związane są z finansowymi i społecznymi korzyściami lokalnych mieszkańców.
Ogólnopolskie Spotkania Ekonomii Społecznej są wydarzeniem o wielkim znaczeniu społecznym i politycznym, zarówno w Polsce, jak i w Europie. W ten sposób organizatorzy chcą pokazać możliwość rozwoju przedsiębiorczości społecznej jako remedium na kryzys społeczno-gospodarczy.