iswinoujscie.pl • Wtorek [06.08.2013, 20:00:26] • Świnoujście

Kampania informacyjna "Stop nielegalnemu alkoholowi"

Kampania informacyjna "Stop nielegalnemu alkoholowi"

fot. Izba Celna

62 tys. litrów – taką ilość nielegalnego alkoholu wyeliminowali z rynku na Pomorzu Zachodnim funkcjonariusze Służby Celnej na przestrzeni lat 2010-2013. Zlikwidowali przy tym blisko 20 nielegalnych rozlewni. Dostrzegając zagrożenie jakie płynie ze spożywania alkoholi niewiadomego pochodzenia Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy wspólnie ze Służbą Celną rozpoczął z początkiem sierpnia br. kampanię informacyjną Stop nielegalnemu alkoholowi.

Kampania ma charakter edukacyjno-informacyjny. Jej celem jest podniesienie świadomości Polaków na temat negatywnych skutków zdrowotnych, jakie powoduje konsumpcja nielegalnego alkoholu – od utraty wzroku poprzez śmierć.

Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń Służby Celnej, nielegalny alkohol produkowany jest w warunkach urągających podstawowym zasadom higieny. Za miejsce produkcji służą stare garaże, chlewy, stodoły, czy piwnice. Tym samym wszelkie zanieczyszczenia, które w takim miejscu się znajdują przedostają się do wyrobu. Celnicy natrafili nawet na przypadek, że „producenci” takich trunków załatwiali swoje potrzeby fizjologiczne do beczki z alkoholem, który następnie rozlewali do butelek.
Nielegalne wyroby alkoholowe produkowane są z alkoholu technicznego będącego w rozpuszczalnikach, podpałce do grilla, czy w płynach przeciwoblodzeniowych. Zawierają wiele szkodliwych substancji, które zagrażają zdrowiu i życiu człowieka m.in. metanol, glikol oraz będący efektem odkażania chloroform. Są one silnie toksyczne. Ich spożywanie grozi zatruciem oraz chorobami nowotworowymi trzustki i wątroby. Ponadto badania laboratoryjne wskazywały na obecność w płynie wielu innych zanieczyszczeń, na co mają niewątpliwie wpływ warunki, w których prowadzona jest produkcja oraz naruszanie elementarnych zasad obowiązujących producentów wyrobów spożywczych.

Kampania informacyjna "Stop nielegalnemu alkoholowi"

fot. Izba Celna

Służba Celna wspólnie ze Związkiem Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy dostrzega zagrożenia społeczne wynikające z obrotu nielegalnym alkoholem. Dowodem tego były zanotowane w 2012 roku przypadki śmiertelnych zatruć alkoholem niewiadomego pochodzenia, które wystąpiły zarówno w całym kraju jak i w województwie zachodniopomorskim. Stąd właśnie zrodziła się idea kampanii. W jej ramach pojawią się plakaty oraz bilbordy informacyjne m.in. w okolicach targowisk. Będą też spoty radiowe.
Na terenie województwa zachodniopomorskiego do akcji włączyły się również takie instytucje jak: Wojewoda Zachodniopomorski, Urząd Marszałkowski, Gmina Miasto Szczecin oraz Urząd Miasta Koszalina.

Informacje na temat akcji dostępne są także w Internecie: www.ic-szczecin.pl

Nielegalny alkohol w liczbach zachodniopomorskiej Służby Celnej:
2010: 20 312 litrów, w tym 3 nielegalne rozlewnie
2011: 28 295 litrów, w tym 6 nielegalnych rozlewni
2012: 6 710 litrów, w tym 3 nielegalne rozlewnie
2013: 6 403 litrów, w tym 4 nielegalne rozlewnie

Monika Woźniak-Lewandowska rzecznik prasowy Izby Celnej w Szczecinie.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/27950/