iswinoujscie.pl • Czwartek [25.07.2013, 13:40:20] • Świnoujście

Błękitna Szkoła Pierwszej Pomocy i pokazy ratownictwa wodnego

Błękitna Szkoła Pierwszej Pomocy i pokazy ratownictwa wodnego

fot. Organizator

W ubiegły weekend (20-21.07) w Świnoujściu zainaugurowano strategiczną współpracę pomiędzy Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym a spółką Polskie LNG, budująca na prawobrzeżu terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Program „Błękitna energia” ma na celu edukację w zakresie bezpiecznego wypoczynku nad wodą, a także promocję plaży na Warszowie. - Woda to żywioł, z którym bezwzględnie trzeba się liczyć. Jako największy inwestor w regionie, odpowiedzialny sąsiad lokalnej społeczności w Świnoujściu, jesteśmy zobowiązani wspierać inicjatywy poprawiające bezpieczeństwo – tak tłumaczy
zaangażowanie Polskiego LNG w program Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej spółki i dodaje, że program „Błękitna energia” to nie tylko „Błękitna Szkoła Pierwszej Pomocy” na Warszowie. W dniach 3-4 sierpnia br. odbędą się z m.in Mistrzostwa Polski w ratownictwie morskim, a we wrześniu w ramach programu rozpoczną się akcje, których adresatem będą najmłodsi i trochę starsi mieszkańcy Świnoujścia - „Ja już wiem” oraz „Pomóż sobie pomagając innym”.

W ramach rozpoczętego w ubiegły weekend programu „Błękitna Energia” na plażach po obu stronach ujścia Świny odbywały się pokazy ratownictwa wodnego. Na Uznamie realizowali je ratownicy z Grupy Interwencyjnej WOPR, którzy za pomocą skutera wodnego i podręcznego sprzętu ratowniczego udzielali pomocy w najbardziej prawdopodobnych zdarzeniach, jakie mogą mieć miejsce podczas wypoczynku nad morzem. Na Warszowie pokazy ratownictwa wodnego i udzielania pomocy osobom poszkodowanym, towarzyszyły zajęciom w „Błękitnej Szkole Pierwszej Pomocy”.

Błękitna Szkoła Pierwszej Pomocy i pokazy ratownictwa wodnego

fot. Organizator

W pierwszym weekendzie funkcjonowania Błękitnej Szkoły Pierwszej Pomocy udział wzięło blisko 50 zespołów, składających się z turystów i mieszkańców Świnoujścia. W edukację zaangażowane były całe rodziny wypoczywające na Warszowie, które w ramach zespołów zdobywały wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, posługiwania się podręcznym sprzętem ratunkowym, zasad bezpiecznej kąpieli na kąpielisku, a także informacji dotyczących procesu magazynowania skroplonego gazu i zasad bezpiecznego przeładunku tego surowca ze statków. Zespoły gromadziły punkty na kartach zadań a najlepsi otrzymywali nagrody na zakończenie każdego dnia działalności „Błękitnej Szkoły Pierwszej Pomocy”.

Błękitna Szkoła Pierwszej Pomocy i pokazy ratownictwa wodnego

fot. Organizator

Zajęciom w szkole towarzyszyły pokazy wykonywane przez ratowników, które następnie wykonywali członkowie drużyn biorących udział w zabawie. Najciekawsza stacja, w opinii 9-
letniej Doroty Graczykowskiej z Warszawy, dotyczyła budowy kąpieliska i kolorów bojek, do których można się kąpać. Do czego służy i jakie ma funkcje terminal LNG w Świnoujściu opowiadał jej rówieśnik Aleksander Wysocki również z Warszawy: trudno zapamiętać nazwę „metanowiec” (nazwa statku przewożącego skroplony gaz – przyp. aut.), ale tym statkiem przewożony jest gaz w formie płynnej. Jak pokazały pierwsze zajęcia w „Błękitnej Szkole Pierwszej Pomocy” zainteresowanie ze strony plażowiczów było bardzo duże. Forma nauki połączona z rywalizacją sprawdziła się doskonale, angażując „zawodników” w różnym wieku. Obserwując ich zaangażowanie, jestem przekonany, że wiedza i umiejętności przez nich zdobyte będą wykorzystywane przy okazji przebywania nad obszarami wodnymi, co przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa i ograniczenia tragicznych wypadków nad wodą, powiedział Apoloniusz Kurylczyk – dyrektor WOPR Województwa Zachodniopomorskiego. Zajęcia w Błękitnej Szkole Pierwszej Pomocy, będącej jednym z elementów współpracy
pomiędzy WOPR i spółką Polskie LNG odbywać się będą do końca wakacji. Druga odsłona akcji będzie miała miejsce w najbliższy weekend (27-28 sierpnia), także na warszowskiej plaży.
Od godziny 11.00 zapraszamy wszystkich chętnych. Czekają ciekawe nagrody.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/27774/