Współpraca Świnoujścia z przygranicznymi miejscowościami niemieckimi ma wieloletnią historię. Minęło już dziesięć lat od porozumienia, jakie w tej sprawie władze Świnoujścia podpisały z zarządem Powiatu Anklam. Choć wciąż obowiązujący – tamten dokument nie w pełni odpowiada nowej, unijnej rzeczywistości. Obydwie strony zdają sobie dziś sprawę, kto ma największe szanse na pozyskanie funduszy strukturalnych UE. Wspólne projekty przygranicznych miejscowości realizowane w oparciu o dwustronne porozumienia są tu wyraźnie forowane. Podpisany dziś dokument otworzy nowe możliwości w tym zakresie. Pozwoli także na kontynuację starych sprawdzonych już form współpracy, takie jak np. transgraniczne projekty kulturalne, współpraca szkół, i inne. Za najważniejsze jednak obydwie strony uznały współpracę na rzecz rozwoju turystyki jako wiodącej dziedziny gospodarki na wyspie Uznam. W tej dziedzinie Świnoujście i Heringsdorf chcą wspólnie zrealizować projekt budowy transgranicznej nadmorskiej promenady dla pieszych i rowerzystów, a w kolejnym etapie utworzyć i wypromować całą sieć szlaków pieszych i rowerowych. Niemniej ważna dla obu stron jest gospodarka komunalna i ochrona środowiska.
Wraz z sąsiadami mamy obecnie przystąpić do działań m.in. na rzecz racjonalnego wykorzystania zasobów wody pitnej na wyspie Uznam. Współdziałanie ma objąć nawet koordynację działań w zakresie zwalczania uciążliwych owadów. (Mamy nadzieję, że Niemcy znają lepsze metody walki z komarami…!) na bieżąco mają współpracować i wymieniać się doświadczeniami samorządy i służby terenowe, szczególnie pracownicy zarządzania kryzysowego, ratownicze i pożarnicze. Umowa otwiera wszystkim osobom i organizacjom aktywnym w poszczególnych sferach drogę do współpracy i opracowywania szczegółowych programów dla swojej dziedziny.
Do omówienia pozostaje jeszcze ruch dorożek, przygraniczny handel oraz ponowne ustawienie mostka na drodze prowadzącej do Kamminke